مدیر پروژه

برای مدیر کارآمد بودن به عنوان یک مدیریت پروژه، به داشتن ترکیبی مناسب از خصوصیات شخصی و مهارت ها نیاز است. حتی مدیران پروژه با تجربه نیز مشکلاتی را برای رسیدن به موفقیت تجربه می کنند، زیرا هر واگذاری چالش ها و معیارهای مختلفی را با خود به همراه می آورد.

مدیران پروژه ای که به اندازه کافی در این شاخه حضور داشته اند، اذعان می کنند که این حرفه به توازن مناسب بین علم و هنر نیاز دارد. علم، مجموعه ای از صلاحیت های حرفه ای، توانایی ها و دانش به دست آمده از طریق تجربه، کار سخت و مطالعه مستمر در این زمینه است. هنر، یک استعداد ذاتی برای رهبری، سازماندهی، ارتباطات و خلاقیت با اندکی الهام از شهود برای پیش بینی مشکلات حتی قبل از ظهور آن ها است.

برای کسانی که فرایند مدیریت پروژه را غالباً دلهره آور می دانند، در این بلاگ نومانو نکاتی برای کمک به تبدیل شدن به یک مدیر پروژه تأثیرگذار آورده شده است:

  1. مهارت های نرم خود را در اولویت قرار دهید

مدیران پروژه اغلب برای توانایی های رهبری خود احترام زیادی قائل هستند و در نتیجه برای ان ها مهارت های نرم از اهمیت بالایی برخوردارند. برای اینکه یک مدیر پروژه تأثیرگذار باشید، باید بتوانید بهترین عملکرد را از میان تمام اعضای تیم پروژه کسب کنید.

ممکن است نیاز باشد نقش یک مربی را ایفا کنند و به دیگران کمک کنند تا بتوانند به طور موثر با هم کار کنند. آن ها ممکن است نیاز به گفت و گوهای جدی با ذینفعان و اعضای تیم داشته باشند. همه ی این ها به یک مهارت نرم نیاز دارد.

علاوه بر این، موفقیت یک پروژه به مهارت اعضای تیم شما بستگی دارد. مدیران کارآمد غالباً تلاش می کنند که از ضعف و قوت ذاتی هر یک از اعضای تیم خود آگاهی داشته باشند تا بر این اساس به آن ها کار ها را محول کنند. اولویت بندی مهارت های نرم و تکیه کردن به نقاط قوت اعضای تیم، تکمیل سریع کار و مدیریت بهتر زمان را تضمین می کند. این پروژه با برداشتن بهترین قدم اعضای تیم به سمت جلو و استفاده از نقاط قوت شان، موفقیت چشمگیری را تجربه خواهد کرد.

  1. قدرت ابزار مناسب در مدیریت پروژه

این فناوری برای بیشتر مدیران پروژه جذابیت دارد و نرم افزار هایی مانند مدیریت آنلاین پروژه و وظایف در صدر این لیست قرار دارد. به طور معمول، این نرم افزار به عنوان یک اندوخته بزرگ برای کلیه اطلاعات مهم پروژه مورد استفاده قرار می گیرد. از اسناد گرفته تا پرونده ها، فرستادن بازخورد برای اشتراک گذاری پرونده ها، همکاری یکپارچه تا ارتباطات موثر – نرم افزار مدیریت پروژه به عنوان یک پلت فرم متمرکز نه تنها برای مدیر پروژه بلکه برای همه افراد تیم، به کار می رود.

  1. مهارت های خود را با آموزش مدیریت پروژه کامل کنید

در حالی که ممکن است توازن مناسبی از مهارت های نرم را رعایت کنید، حقیقت این است که مدیریت مؤثر پروژه به مهارت های فنی نیز نیاز دارد – که اکثر آن ها از گواهینامه های مختلف PM استفاده می کنند. همچنین بسیاری از افراد تصور می کنند که آموزش مدیریت پروژه مختص مدیر پروژه های، جدید/جوان است، که قطعاً اینگونه نیست. دوره های مختلف مدیریت پروژه – از مبتدی تا پیشرفته – وجود دارند که می تواند مهارت های شما را برای مدیریت مؤثر پروژه بهبود بخشند.

با آموزش مدیریت پروژه، می توانید شکاف های مهارتی که تجربه کرده اید، را پر کنید و یا روش ها و اصول اصلی مدیریت پروژه را که سال ها قبل یاد گرفته اید، به روز کنید. در بیشتر موارد، گواهینامه مدیریت پروژه غالباً با عملکرد بالا همراه است.

  1. ارتباط مهم است

علاوه بر اینکه قدرت ارتباطات یک ویژگی مهم رهبری است که شما باید از آن برخوردار باشید، در مدیریت مؤثر پروژه نیز بسیار ضروری است. برای اجرای یکنواخت پروژه های خود، باید ارتباط متقابل و مؤثر بین ذینفعان مربوط و مشتری انجام شود. علاوه بر این، برای جلوگیری از “حملات غافلگیرانه”، تغییرات جدید باید به اعضای تیم اطلاع رسانی شود.

به عنوان مدیر پروژه، بزرگترین قدمی که می توانید در جهت مدیریت مؤثر پروژه بردارید، اطمینان از این است که کلیه خطوط ارتباطی بین اعضای تیم و خودتان همیشه برقرار باشد تا هرکسی بتواند با هر سوال یا شک و تردیدی به شما رجوع کند.

ارتباط ناکارآمد می تواند به شکست پروژه منجر شود. در نتیجه، اطمینان حاصل کنید که همه اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری مناسب و پیشبرد پروژه دارند. گزارش وضعیت پروژه همچنین برای نگه داشتن همه افراد در روند کار و آگاه کردن آن ها از تمام پیشرفت های پروژه، بسیار عالی است.

مدیریت پروژه

  1. از سایر مدیران پروژه بیاموزید

مدیریت پروژه ی مؤثر، تنها تکیه بر یک مجموعه مهارت های واحد نیست. گام مهمی که می توانید در جهت مؤثر و کارآمد بودن در نقش خود بردارید، این است که مدیریت پروژه را به عنوان یک تجربه یادگیری با آموختن از مدیران پروژه با تجربه تر و همچنین رویکردها و تکنیک های مختلف در نظر بگیرید. شما همچنین می توانید در شبکه های مختلف مدیر پروژه به دنبال توسعه حرفه ای باشید تا بدانید که سایر مدیران پروژه چگونه به طور مؤثری تیم ها، پروژه ها، بودجه و زمان خود را مدیریت می کنند. تعجب خواهید کرد از این که با مقایسه یادداشت ها با دیگر مدیران پروژه، از جمله کسانی که در یک صنعت کاملاً متفاوت از شما هستند، چقدر می توانید یاد بگیرید.

  1. همیشه تحویل دادنی ها را تنظیم کنید

پس از تشریح اهداف پروژه تان، باید معیارهای خاصی برای پیگیری پیشرفت شما مشخص شوند. در مدیریت پروژه، این معیارها به عنوان تحویل دهنده شناخته می شوند و می توانند با هدف منطبق شوند یا یک نقطه ی عطف ملموس در جهت دستیابی به یک هدف باشد. برای اینکه یک مدیر پروژه مؤثر باشید، همیشه باید این تحویل ها را از قبل مشخص کنید، به ویژه هنگامی که متغیرهای بیشتری برای لحاظ کردن در دست دارید. یک مدیر پروژه باید به همان اندازه توافق نامه در مورد آنچه که تحویل ها باید باشند و چه زمانی کامل شوند، را مدنظر داشته باشد.

  1. ارزیابی عملکرد پروژه

پس از دستیابی به هدف، ممکن است از آخرین و مهم ترین مرحله برای یک مدیر پروژه مؤثر بودن صرف نظر شود. ارزیابی عملکرد پروژه. اگر به دنبال فرصتی برای بهبود آینده هستید، ارزیابی بسیار مهم است. این می تواند در دو مرحله تجزیه شود. چگونه به نتیجه رسیدن پروژه و بررسی ای از تحویل ها. این ارزیابی ها نه تنها برای مدیر پروژه بلکه برای مشتری مفید هستند.

روش های زیادی برای تبدیل شدن به یک مدیر مؤثر پروژه وجود دارد. استفاده این هفت نکته در زندگی شما و انتقال آن ها به مدیریت پروژه، مزایای بسیار خوبی را در محصول نهایی، احترام بیشتر از اعضای تیم تان و یک ماجراجویی بزرگ برای موفقیت در مدیریت پروژه را فراهم می کند.

مطالب مشابه

پیام بگذارید