4 درس کارآفرینی از مایکل جردن

بیشتر مردم وقتی به مایکل جردن فکر می کنند، از او به عنوان یک ورزشکار یاد می کنند. هر چه باشد، داریم در مورد بهترین بازیکن بسکتبال تاریخ صحبت می کنیم. او کار خود را با شش قهرمانی NBA، پنج جایزه MVP، یازده نامزدی اسلم دانک، دو مدال طلای المپیک و یک لیست طولانی از دیگر موفقیت های ارزشمند خود به پایان رساند. علاوه بر این، جردن در سن ۳۱ سالگی به بازی بیس بال حرفه ای روی آورد. او قبل از تصمیم به بازگشت به بسکتبال، ۱۲۷ بازی برای بیرمنگام بارونز انجام داد. این کاری نیست که هر ورزشکاری بتواند از عهده ی آن بربیاید. با این حال، جردن این کار را انجام داد و هرگز از تلاش باز نایستاد. او به عنوان یک کارآفرین، می تواند چند درس کارآفرینی مهم به شما بیاموزد.

اما وقتی شروع به مرور تمام افتخارات ورزشی، جام های قهرمانی و آمار و ارقام می کنید، متوجه می شوید که مایکل جردن فراتر از یک ورزشکار برتر است او یک تاجر بزرگ است. فوربز ارزش دارایی خالص او را به دلیل داشتن مالکیت بخشی از شارلوت هورنتس و معاملات سودآور بازاریابی که سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از برندهای جهانی مانند Nike ،Gatorade و Hanes درآمد دارد، حدوداً ۱ میلیارد دلار تخمین زده است. جردن همچنین دارای هفت رستوران، یک نمایندگی فروش اتومبیل و تعدادی سرمایه گذاری دیگر نیز هست.

جردن جدای از اینکه یکی از بزرگترین ورزشکاران تاریخ است، یکی از باهوش ترین تاجران قرن بیست و یکم نیز هست. به عنوان یک کارآفرین، می توان از او درس های  کارآفرینی زیادی چه در زمان حضور او در داخل و چه خارج زمین مسابقه آموخت. بیایید به برخی از آن ها نگاهی بیندازیم:

 

  1. شما باید بخواهید که عالی باشید

اندرو والترز (Andrew Walters)، یکی از مشاوران تجاری پیشین جردن می گوید: “وقتی به اندازه کافی به مایکل نزدیک و در ارتباط باشید، خیلی سریع متوجه می شوید که صعود او به مقاطع عالی و برتر تصادفی نبوده است. من شاهد سبک رهبری، ذهن چابک و اشتیاق ناب او برای بهترین بودن بوده ام.”

یک تصور غلط رایج وجود دارد که افراد موفق به طور تصادفی به شهرت و برتری دست پیدا می کنند. گرچه ممکن است به عنوان یک داستان هالیوودی خوب و جالب باشد، اما به ندرت چنین چیزی اتفاق می افتد. افراد موفق عظمت و برتری را هدف می گیرند و برای دستیابی به آن، آنچه را که لازم است انجام می دهند. در مورد جردن، بدیهی است که او با تلاش و پشتکار به درجات عالی دست یافته.

4 درس کارآفرینی از مایکل جردن

  1. شما باید بعد از شکست دوباره به میدان بازگردید

این یک داستان قدیمی است، اما ارزش تکرار را دارد. آیا می دانستید مایکل جردن از تیم اول بسکتبال دبیرستان خود خط زده شده است؟ درست است، مربیان به او گفتند که برای بازی در تیم بسکتبال دبیرستان به اندازه کافی مهارت ندارد.

مایکل جردن یک بار گفت: “من در حرفه و مسیر شغلی خود بیش از ۹۰۰۰ پرتاب را از دست داده ام. تقریباً ۳۰۰ بازی را باخته ام. ۲۶ بار، به من اعتماد شده است که پرتاب آخر را وارد سبد کنم ولی آن را از دست داده ام. من در زندگی خود بارها و بارها شکست خورده ام. و به همین دلیل است که موفق می شوم.”

افرادی که می گویند جردن تمام آن ها را دارد، بدیهی است که به اندازه کافی دقیق تماشا نکرده اند. مواردی وجود داشته که او شکست خورده، دوباره شکست خورده و تعداد دفعات بیشتر دیگری نیز ناکام مانده است. با این حال، در پایان روز، او همیشه اشتباهات خود را بررسی و از اشتباهات خود می آموزد. به عنوان یک کارآفرین، شما شکست خواهید خورد. احتمالاً بیش از یک بار شکست خواهید خورد. آیا شما شهامت و سرسختی برای بازگشت و موفقیت را دارید؟

 

  1. در کارآفرینی اصول را به درستی یاد بگیرید

به عنوان یک درس کارآفرینی باید مهارت های معدودی که برای موفقیت لازم دارید را شناسایی کنید. این مهارت ها بسته به حرفه ای که در آن فعالیت می کنید متفاوت خواهند بود، اما شما باید آن ها را بشناسید و قبل از تمرکز روی موارد پیچیده تر، بر آن ها مهارت پیدا کنید.

جردن می گوید: “ممکن است شما هشت ساعت در روز پرتاب توپ به داخل سبد را تمرین کنید، اما اگر روش شما اشتباه است، در نهایت در پرتاب توپ به روشی اشتباه ماهر می شوید. اصول را به درستی فرا بگیرید تا کیفیت و سطح هر کاری که انجام می دهید بالا برود.”

 

  1. در کارآفرینی باید مراقب باشید

در مسیر شما برای دستیابی به موفقیت و عظمت، مردم سعی می کنند شما را ناراحت کنند. آن ها ممکن است شما را بی احساس یا حریص صدا کنند. نمی توانید اجازه دهید این اتفاقات مانع حرکت شما شوند. گاهی اوقات تنها شما هستید که می توانید از خود محافظت کنید.

همین اواخر، جردن خودش مجبور شد این کار را انجام دهد. پس از اینکه یک سوپرمارکت بدون اجازه او از نام او در تبلیغات استفاده کرد، جردن تصمیم گرفت که ساکت ننشیند و اجازه ندهد برند او را بی ارزش کنند. او شکایت کرد و سرانجام دادگاه ۸.۹ میلیون دلار به نفع او رأی داد (که در نهایت به خیریه های شیکاگو اهدا خواهد شد).

 

کوین آدلر (Kevin Adler) می گوید: “او مجبور شد که به بازار این پیام را بدهد که حفاظت از هویت خود را جدی می گیرد.” این اقدامی پر مخاطره بود که می توانست اعتبار او را به میزان قابل توجهی خدشه دار کند، اما در نهایت موفقیت آمیز بود. جردن به کارآفرینان در همه جای جهان درسی آموخت و آن درس این بود: موفقیت با انتخاب مسیر آسان حاصل نمی شود.

 

از کارآفرینی بیشتر بخوانید:

۸ فیلم حوزه کارآفرینی و کسب و کار که امسال باید ببینید

کارآفرینی به سبک هنری فورد

کارآفرینی و دستیابی به عملکرد عالی به سبک الیور کان افسانه ای

 

مطالب مشابه

پیام بگذارید