10 روش برای افزایش بهره وری

هیچ حسی بهتر از این نیست که در پایان روز بدانید تمام روز را کارآمد بوده اید و تمام پروژه های خود را طبق برنامه پیش می برید و هیچ حسی بدتر از این نیست که روز را با کوهی از کارهای انجام نشده به پایان برسانید. متعجبید که زمان چطور سپری شده و نگران فردا هستید. می توانید به سادگی با تغییر عادات خود، پیاده سازی روال های جدید و استفاده از ابزاری مانند نرم افزار مدیریت پروژه، بهره وری خود را افزایش دهید. هنگامی که برخی تغییرات را لحاظ کردید و استراتژی های جدیدی را برای افزایش بهره وری خود به کار گرفتید، پی خواهید برد که می توانید از عهده ی تعداد کار بیشتری بربیاید و گام های بهتری در جهت کسب موفقیت بردارید.

 

چگونه می توانید بهره وری خود را افزایش دهید؟

  1.  برای افزایش بهره وری لیست کاری تهیه کنید

تهیه لیست های کاری روشی آسان برای مشخص کردن وظایف تان و کمک به شما در تصمیم گیری برای مواجه شدن با آن ها است. با تهیه لیست های کاری، استراتژی ای برای افزایش بهره وری تدوین کنید. می توانید کارهای بزرگ را به چندین کار کوچکتر تقسیم کنید و یکی یکی آن ها را تکمیل کنید تا آن ها را از لیست خود خط بزنید.

همچنین بهتر است هر روز چند دقیقه وقت بگذارید و لیستی از کارهایی را که برای روز بعد می خواهید انجام دهید، آماده کنید؛ در این صورت می دانید که صبح روز بعد دقیقاً چه کاری را باید شروع کنید. روش خود در تهیه لیست کارهایی که برای شما مناسب است، مشخص کنید. شما نه تنها بهره وری بالاتری خواهید داشت، بلکه پس از اتمام کار های فهرست شده رضایت خواهید داشت.

 

  1. در جلسات غیر ضروری شرکت نکنید

همه ما در جلساتی بوده ایم که کل وقت خود را صرف فکر کردن در مورد کارهای مفید بسیاری که می توانستیم در طی آن جلسه انجام دهیم، می کنیم. اگر می توانید به موضوعی از طریق ایمیل یا تلفن رسیدگی کنید، دیگر نیازی به برگزاری جلسه نیست. جلسات غیر ضروری را که قرار نیست در طول آن ها درباره موضوع مهمی بحث شود، لغو کنید.

مطمئناً، بعضی از جلسات اجتناب ناپذیر یا کاملاً ضروری و مهم خواهند بود، اما اطمینان حاصل کنید که ارزش هر جلسه را ارزیابی کرده و مطمئن شوید که با شرکت در آن جلسه از وقت خود به خوبی استفاده کرده اید. اگر همزمان با جلسه ای که فکر می کنید مهم است باید کار مهمی انجام دهید، از کسی بخواهید که یادداشت های جلسه را برای شما ارسال کند، با این کار وقت ارزشمند خود را از دست نمی دهید، اما در عین حال به روزرسانی های مهم را دریافت می کنید.

 

  1. تفویض وظایف برای تقسیم پروژه های بزرگ

دانستن زمان مناسب برای واگذاری وظایف به منظور تقسیم کار برای پروژه های بزرگ، برای افزایش بهره وری شما حیاتی است. برای یک مدیر پروژه، تفویض اختیار نیز یکی از مهمترین مهارت های شخصی برای سازماندهی و مدیریت تیم ها است. شما باید بیاموزید که چگونه وظایف را به افراد مناسب واگذار کنید و همه منابع مورد نیاز برای انجام کار را در اختیار آن ها قرار دهید.

زمانی که هنگام درخواست کمک از دیگران برای اجام کارها احساس راحتی کردید، به طور محسوسی بهره وری خود را افزایش خواهید داد. تلاش برای انجام کارها به تنهایی برای انجام یک پروژه در واقع می تواند نتیجه منفی در پی داشته و غیر سازنده باشد. به تیم خود اعتماد کرده و اختیارات و منابع مورد نیاز را به آن ها بدهید تا در انجام کارها به شما کمک کنند.

 

  1. در آن واحد روی یک کار تمرکز کنید

تلاش برای انجام چندین کار به طور همزمان را متوقف کنید. برخلاف آنچه ممکن است باور داشته باشید، نشان داده شده است که تلاش برای انجام همزمان چندین کار می تواند باعث کاهش بهره وری و اتلاف وقت شود. درعوض، قبل از اینکه به سراغ کار بعدی بروید، بر روی تنها یک کار متمرکز شوید. اینجاست که لیست های کار مثمرثمر واقع می شوند!

10 روش برای افزایش بهره وری

  1.   برای افزایش بهره وری حواس پرتی ها را به حداقل برسانید

سعی کنید تا جایی که ممکن است مواردی که موجب حواس پرتی می شوند را از بین ببرید. عادت کنید هنگام کار به سراغ شبکه های اجتماعی نروید، زمان مشخصی را برای بررسی ایمیل ها تعیین کنید و اگر در خانه مشغول انجام کار هستید تلویزیون را خاموش کنید. اگر واقعاً در اجتناب از شبکه های اجتماعی یا صرف وقت برای اپلیکیشن های خاصی که باعث کاهش بهره وری شما می شوند، مشکل دارید، اپلیکیشن ها را پاک کنید تا وسوسه نشوید. همچنین غیر فعال کردن نوتیفیکیشن های غیر ضروری در تلفن و کامپیوترتان می تواند به میزان قابل توجهی حواس پرتی شما را در طول روز کاهش دهد.

 

  1. در فواصل زمانی منظم، تایم استراحت داشته باشید

به طور منظم به خودتان زمان استراحت بدهید، بعد از مدت زمانی مفیدی که سپری می کنید، یا هر بار که کار خاصی را انجام می دهید. بلند شوید و راه بروید، هوای تازه تنفس کنید، کمی آب بنوشید، قبل از اینکه به سراغ کار بعدی بروید، هر کاری را که به شما کمک می کند تا مجدد انرژی کسب کنید برای ادامه کار، انجام دهید. تایم استراحت به شما کمک می کند تا دوباره تمرکز کنید، بهتر و بیشتر روی کار بعدی تمرکز کنید و بهره وری خود را افزایش دهید. کار طولانی مدت روی یک کار واحد و بدون وقفه باعث کاهش بهره وری و کیفیت کار می شود.

 

  1. خواب کافی داشته باشید و زود بیدار شوید

حتماً این احساس را تجربه کرده اید، وقتی خواب و بیدار هستید و خیلی هم کارآمد و مثمر ثمر نیستید. عادت کنید زود بخوابید تا بتوانید مدت زمان کافی (۹-۷ ساعت برای بزرگسالان) بخوابید. به جای اینکه در رختخواب دراز بکشید و صبح چرت بزنید، ۱۵ دقیقه زودتر از خواب بلند شوید و ببینید این کار چقدر باعث افزایش بهره وری شما در طول روز می شود.

 

  1. ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید

ثابت شده ورزش باعث افزایش بهره وری، هوشیاری و سلامتی شما می شود. ورزش منظم را در برنامه روزانه خود بگنجانید، می تواند تنها یک پیاده روی کوتاه در وقت ناهار باشد یا رفتن به باشگاه ورزشی. پمپاژ بهتر خون به شما کمک می کند تا در طول روز تمرکز کرده و بهره وری بیشتری داشته باشید. ورزش صبحگاهی حتی می تواند شما را بهتر از قهوه بیدار کند!

 

  1. به خاطر بهبود کارایی و بهره وری به خود پاداش دهید

در پایان یک روز، هفته یا ماه پربار به خودتان پاداش بدهید. این پاداش ها می توانند به سادگی یک شام خوب در پایان روز، گذراندن جمعه شب با دوستان یا تعطیلات پایان ماه باشند. در هر صورت، دادن پاداش به خودتان به شما کمک می کند ثمره زحمات خود را احساس کرده و بهره وری خود را افزایش دهید.

 

  1. از نرم افزار مدیریت پروژه برای افزایش بهره وری استفاده کنید

نرم افزار مدیریت پروژه می تواند به شما در سازماندهی بهتر امور و افزایش بهره وری کمک کند. حتی می توانید از آن برای ایجاد لیست های کاری و تفویض وظایف برای تقسیم کارهای بزرگتر استفاده کنید. چه یک متخصص مدیریت پروژه باشید، چه ابزاری برای افزایش بهره وری خود بخواهید، نرم افزار مدیریت  وظایف مطمئناً به شما کمک خواهد کرد.

با استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه، نه تنها می توانید به آسانی لیست های انجام کار ایجاد کنید، بلکه می توانید از میان روش های دیگر مانند نمودارهای گانت یکی را انتخاب کنید تا با نمایش بصری اطلاعات پیچیده پروژه ها، بهره وری خود را افزایش دهید. ثابت شده است که استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه باعث افزایش بهره وری و بهبود میزان موفقیت پروژه شما می شود!

 

منبع:

www.blog.workep.com

مطالب مشابه

پیام بگذارید