چگونه در مصاحبه شغلی تأثیر خوبی بر مصاحبه کننده بگذاریم

مهمترین بخش یک مصاحبه شغلی شروع آن است. این همان زمانی است که شما فرصتی دارید تأثیری عالی یا ضعیف بر مصاحبه کننده خود بگذارید. طبق مطالعه ای که انجام شده، بیش از ۳۰ درصد از مصاحبه کننده ها در پنج دقیقه اول مصاحبه استخدامی تصمیم گرفتند که آیا یک نامزد را استخدام کنند یا خیر.

حتی اگر با یکی از ۷۰ درصد مصاحبه کننده ای مواجه شدید که وقت بیشتری می گذارند، باز هم مهم است که در اولین دقایق مصاحبه شغلی لحن خوبی داشته باشید. سعی کنید باقی مکالمه را همین طور ادامه دهید. در نتیجه شانس خوبی برای مصاحبه دوم و پیشنهاد شغلی خواهید داشت.

 

نکاتی برای تحت تأثیر قرار دادن مصاحبه کننده  در مصاحبه شغلی

در اینجا چند نکته در مورد اینکه چطور می توان تیم استخدامی را تحت تأثیر قرار داد، آورده شده است.

 

قبل از مصاحبه شغلی

تمرین کنید.

سؤالات مصاحبه ای را که کارفرمایان اغلب می پرسند، بررسی کنید و به این فکر کنید که چگونه باید به آن ها پاسخ دهید. از یک دوست بخواهید که با شما یک مصاحبه تمرینی انجام دهد تا مهارت های شما را در عمل ببیند و در مورد سبک مصاحبه تان به شما بازخورد بدهد.

قبل از مصاحبه در مورد شرکت تحقیق کنید.

برای تحقیق در مورد شرکتی که قرار است با آن مصاحبه شغلی کنید وقت بگذارید تا در مورد آن اطلاعات کسب کنید. به این ترتیب، شما آماده پاسخگویی به سؤالاتی که در مورد شرکت پرسیده می شود، خواهید بود.

سعی کنید اطلاعات دست اول و محرمانه درباره شرکت بدست آورید. علاوه بر تحقیق در مورد شرکت، ببینید آیا می توانید اطلاعات محرمانه و خصوصی در مورد شرکت و کارمندان آن به دست آورید یا خیر. لینکدین، اینستاگرام و … خود را بررسی کنید تا ببینید آیا کسی را می شناسید که بتواند اطلاعات محرمانه را با شما به اشتراک بگذارد.

بیشتر بخوانید: ۳ نشانه در موفقیت آمیز بودن مصاحبه شغلی

آگهی استخدام را بررسی کنید.

تا جایی که می توانید در مورد شغل مورد نظر اطلاعات کسب کنید. آگهی استخدام را بررسی کنید و ببینید که کارفرما در فردی که استخدام می کند به دنبال چه ویژگی هایی است. همچنین نگاهی به توصیه نامه ها و رزومه خود بیندازید تا در مورد آنچه می توانید در مصاحبه شغلی به کارفرما ارائه دهید، شفاف باشید.

پروفایل لینکدین مصاحبه کننده را بررسی کنید.

اگر می توانید یکی دو دقیقه وقت بگذارید و پروفایل مصاحبه کننده را در لینکدین پیدا کنید. این کار به شما دیدی نسبت به فردی که با او ملاقات خواهید کرد، و همچنین مسیر شغلی و تصدی او در شرکت، خواهد داد.

چگونه در مصاحبه شغلی تأثیر خوبی بر مصاحبه کننده بگذاریم

آماده شدن برای مصاحبه شغلی

لباسی مناسب روز مصاحبه بپوشید.

اگر در یک مصاحبه شغلی با لباس خیلی رسمی یا غیر رسمی ظاهر شوید، ممکن است ناخوشایند باشد. همیشه برای مصاحبه لباس مناسب بپوشید تا بهترین تأثیر اولیه را بر روی مخاطب خود داشته باشید.

از عطر یا ادکلن، کمتر استفاده کنید.

برخی افراد نسبت به عطرها حساسیت یا آلرژی دارند. برخی واکنش های شدیدی به رایحه ها نشان می دهند – و این واکنش ها همیشه مثبت نیست. مطمئن شوید که مصاحبه کننده می تواند روی صلاحیت و شایستگی های شما تمرکز کند، نه انتخاب عطر شما.

از عرق کردن کف دست جلوگیری کنید.

هیچ کس دوست ندارد دست خیس را لمس کند. اگر می توانید قبل از مصاحبه شغلی به دستشویی بروید، دستان خود را بشویید و کاملاً خشک کنید.  اگر این امکان وجود ندارد، از دستمال کاغذی استفاده کنید تا مطمئن شوید دستانتان خشک هستند.

 

در حین مصاحبه 

نفس عمیق بکشید.

مصاحبه شغلی می تواند استرس زا باشد. وقتی در دستشویی هستید، چند نفس عمیق بکشید و به خاطر داشته باشید که شما اینجا هستید چون برای مصاحبه انتخاب شده اید.

از مصاحبه کننده به گرمی استقبال کنید.

در صورت لزوم با سلام کردن و دست دادن خود را معرفی کنید. تماس چشمی برقرار کنید اما مطمئن شوید که برای مدت طولانی خیره نشوید. شما می خواهید دوستانه و با روی گشاده ظاهر شوید.

لبخند بزنید.

هنگام ملاقات با مصاحبه کننده و در طول مصاحبه در زمان های مناسب، لبخند بزنید. افراد مثبت با مهارت های بین فردی قوی بیشتر به استخدام در می آیند.

مانند تماس چشمی، ممکن است بیش از حد لبخند بزنید. با درخواست بازخورد در طول مصاحبه های تمرینی، مطمئن شوید که لبخند شما دوستانه است.

اشتیاق خود را نشان دهید.

در مصاحبه شغلی اشتیاق خود را نسبت به کاری که انجام می دهید و آنچه می خواهید در شغل بعدی خود انجام دهید نشان دهید. خوب است به مصاحبه کننده نشان دهید که کارتان را دوست دارید و از این فرصت هیجان زده هستید.

نشان دهید که چرا برای این کار مناسب هستید. از اشتیاق خود با حقایق پشتیبانی کنید. این کافی نیست که بگوییم چیزهای مناسبی برای کار دارید. شفاف باشید و به کارفرما نشان دهید که چرا و چگونه واجد شرایط هستید.

نگران و غافلگیر نشوید حتی اگر تمام کارهای آماده سازی را به درستی انجام داده باشید، ممکن است با یک سؤالی که انتظارش را نداشتید، غافل گیر شوید. در مصاحبه شغلی برای بدترین ها آماده شوید تا بتوانید در لحظه انعطاف پذیر باشید.

تنها صلاحیت های خود را بیان نکنید.

در عوض، از مهارت های داستان سرایی خود برای به اشتراک گذاشتن مثال هایی از تجربیات و مهارت هایی در محل کار کسب کرده اید، استفاده کنید. هیچ چیز بهتر از یک داستان واقعی برای برقراری تعامل مؤثر با مصاحبه کننده و نشان دادن آنچه می توانید انجام دهید وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: تفاوت مهارت های نرم و مهارت های سخت

بعد از مصاحبه شغلی

بعد از مصاحبه شغلی پیگیری کنید. آخرین راه برای ایجاد بهترین تأثیر و نشان دادن اینکه به این فرصت اهمیت می دهید، پیگیری از طریق یک پیام ایمیل یا تماس تلفنی است. علاوه بر تشکر برای مصاحبه، مجدداً تأکید کنید که چرا کاندیدای فوق العاده‌ای برای شغل مورد نظر هستید.

 

منبع:

www.thebalancecareers.com

مطالب مشابه

پیام بگذارید