چطور مدیر پروژه شویم

مشاغل نیز به همان سرعتی که دنیای دیجیتال در حال تغییر است، تغییر می کنند. مشاغلی که یک دهه پیش تقاضای زیادی داشتند، تقریباً دیگر وجود ندارند. این امر در مورد هر کسب و کاری، از جمله مدیریت پروژه صادق است. برای هدایت تیم در مسیر درست، وجود یک مدیر پروژه واجد شرایط و ماهر ضروری است.

مدیر پروژه شخصی است که مانند یک چسب عمل می کند و همه را در کنار هم نگه می دارد. به همین دلیل مهم است که در جهت یک مدیر پروژه مؤثر بودن تلاش کنید.

شما می توانید منابع بی شماری در رابطه با اینکه چطور مدیر پروژه شوید پیدا کنید و این مطلب از وبلاگ نومانو یکی از آن ها است.

اما قبل از پرداختن به نکاتی برای کمک به شما برای مدیر پروژه شدن، بیایید ابتدا به چند سؤال مهم بپردازیم:

 

یک مدیر پروژه چه کارهایی انجام می دهد؟

اگر به دنبال تبدیل شدن به یک مدیر پروژه هستید، باید بفهمید که یک مدیر پروژه دقیقاً چه کاری انجام می دهد. تبدیل شدن به مدیر پروژه نقطه شروع کارهای بزرگتر است.

در ابتدایی ترین سطح، می توان گفت مدیر پروژه پاسخگوی دلیل موفقیت یا عدم موفقیت یک پروژه است. او وظیفه هدایت تیم به جلو و تهیه یک برنامه اجرایی مطمئن برای اهداف پروژه را دارد. اطمینان از اینکه همه چیز سر جای خود و در مسیر قرار گرفته و طبق برنامه ریزی حرکت می کند.

یک مدیر پروژه مجبور است گاهی اوقات به طور همزمان، مسئولیت و نقش های زیادی را برای پیگیری امور داشته باشد. وی از ابتدای شروع پروژه تا زمان اتمام آن، تحویل به موقع و برقراری ارتباطات ساده و مؤثر را تضمین می کند.

وظایف او به اینجا ختم نمی شود، سایر موارد مهم پروژه نیز همه در محدوده وظایف یک مدیر پروژه قرار دارند. این موارد از فعالیت های روزمره گرفته تا بودجه های دوره های طولانی مدت، برنامه های بازاریابی و مدیریت زمان بندی متغیر است.

مدیر پروژه بودن آسان نیست و با مسئولیت پذیری و پاسخگویی بسیار زیادی همراه است.

 

برای تبدیل شدن به یک مدیر پروژه به چه صلاحیت ها و شرایطی نیاز دارید؟

سؤال متداول دیگری که پرسیده می شود مربوط به صلاحیت های یک مدیر پروژه است. برای واگذاری وظایف و ایجاد انگیزه در اعضای تیم، مجموعه ای عالی از مهارت های تحلیلی و سازمانی برای تبدیل شدن به مدیر پروژه مورد نیاز است.

هنگام رسیدن به مرحله مورد نیاز برای مدیر پروژه شدن، هیچ قاعده سخت و شدیدی وجود ندارد. با این وجود، سطح تخصص و سطح مهارت یک فرد نقش مهمی ایفا می کند. تقویت مهارت های مدیریت پروژه و به دست آوردن دانش برتر در رابطه با زمینه کاری تان، قطعاً هنگام فرا رسیدن زمان مدیر پروژه شدن، شما را در یک موقعیت مطلوب قرار می دهد.

در حالی که بسیاری از شرکت ها مدیر پروژه را بر اساس سطح تخصص او استخدام می کنند، با این حال بسیاری از افراد هستند که فردی با تحصیلات عالی را ترجیح می دهند. یعنی فردی که دارای مدرک حرفه ای یا گواهینامه های تخصصی است.

یکی از رایج ترین و محبوب ترین مدارک مدیریت پروژه، لیسانس یا کارشناسی ارشد مدیریت پروژه است. چندین مدرک دیگر وجود دارد که تخصص هایی در مدیریت پروژه را ارائه می دهند، مانند مدیریت بازرگانی و مدیریت کسب و کار.

جدای از این مدارک، گواهینامه هایی برای مدیریت پروژه وجود دارد. دو موردی که خیلی خواستار دارند، دستیار تأیید شده ی مدیریت پروژه (CAPM) و مدیریت پروژه حرفه ای (PMP) هستند. موسسه مدیریت پروژه (PMI) مسئولیت بررسی ارزش گواهینامه ها و اعتباربخشی به آن ها را بر عهده دارد.

مدرک مدیریت پروژه PMP

  1. گواهینامه دستیار تأیید شده ی مدیریت پروژه (CAPM)

اگر به تازگی مدیریت پروژه را شروع کرده اید، این گواهینامه می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. این گواهینامه گامی اساسی برای بدست آوردن سر شما در مورد اصطلاحات و فرآیندهای مدیریت پروژه است. اگر ۱۵۰۰ ساعت سابقه کار و مدرک دیپلم دارید واجد شرایط اخذ گواهینامه CAPM هستید.

 

  1. گواهینامه مدیریت پروژه حرفه ای (PMP)

گواهینامه PMP یکی از با ارزش ترین گواهینامه هاست. افرادی که ۴۵۰۰ ساعت سابقه کار به همراه مدرک ۴ ساله دارند واجد شرایط اخذ این گواهینامه هستند. اگر این گواهینامه را بگیرید، پایه و اساس کاملی از دانش و تجربه لازم برای اجرای یک پروژه را ایجاد می کنید.

گواهینامه های مدیریت پروژه دیگری نیز وجود دارد که می توانید متناسب با حوزه کاری و میزان تجربه خود انتخاب کنید.

 

چطور مدیر پروژه شویم؟

چند تکنیک آزموده شده و امتحان شده وجود دارد که به شما کمک می کنند یک مدیر پروژه مؤثر شوید. برخی از این موارد عبارتند از:

  1. روی مهارت های مدیریت پروژه خود کار کنید

با ترکیب صحیح تکنیک ها و مهارت های مدیریت پروژه، بلیط مطمئن و قطعی رسیدن به موفقیت را به دست می آورید. با تحصیلات عالی، تخصص، به همراه کمی مهارت مدیریت پروژه، به دستور العمل کاملی برای تبدیل شدن به یک مدیر پروژه موفق، دست می یابید.

برای مدیریت پروژه ها یک یا دو مهارت لازم وجود ندارد. این مهارت ها همیشه یک مجموعه کامل هستند. در مورد مهارت های اساسی مدیریت پروژه پیش از اینکه درک روشنی از نحوه توسعه آن ها به شما ارائه دهیم، صحبت کرده ایم.

این مهارت ها صلاحیت های لازم برای متفاوت بودن و مدیریت کردن پروژه ها مانند یک حرفه ای را به شما ارائه می دهند. علاوه بر این، اگر مجموعه مهارت های مناسبی دارید، با گذشت زمان قادر به اتخاذ تصمیم های هوشمندانه تری هستید و کارها را سریعتر به اتمام می رسانید.

 

  1. بر مهارت های مدیریت تیم خود تمرکز کنید

داشتن یک تیم به این معنی است که شما ترکیبی پویا از افکار و دیدگاه های متنوع دارید. اگر به درستی مدیریت نشود، می تواند منجر به اختلاف نظر شود و جو فرهنگ سازمانی را برهم زند.

بنابراین، یکی از مهمترین مؤلفه ها برای تبدیل شدن به یک مدیر پروژه، تسلط بر مهارت مدیریت یک تیم است. برای ایجاد یک فرهنگ کار تیمی پایدار، برای یک مدیر پروژه مهم است که بر مهارت های مدیریت تیم خود تمرکز کند. این مهارت ها پایه و اساس ایجاد یک تیم با انگیزه را، که در جهت تحقق اهداف پروژه شما عمل می کند فراهم می کنند.

 

  1. از یک نرم افزار مدیریت پروژه استفاده کنید

محبوبیت و کاربرد نرم افزارهای مدیریت پروژه، وجود آن را برای انجام موفقیت آمیز پروژه ضروری می سازد. برای مدیریت آسان جریان کار خود، همین حالا باید روی یکی از آن ها سرمایه گذاری کنید.

تعداد زیادی نرم افزار مدیریت پروژه که می توانید بصورت آنلاین پیدا کنید، وجود دارد تا به شما در تبدیل شدن به یک مدیر پروژه مؤثر کمک کنند. اجازه دهید ما کارها را برای شما آسان کنیم و توصیه ای کنیم. nTask را امتحان کنید. این یک ابزار رایگان است که امور را برای شما ساده تر کرده و به شما کمک می کند بدون هیچ مشکلی با اعضای تیم خود همکاری کنید. این ابزار به طور خاص با در نظر گرفتن امکان استفاده آسان و راحت برای کاربر طراحی شده است، بنابراین شما آن را بسیار بصری و کاربر پسند خواهید یافت.

اگر تمرکز شما به سمت روش های خاص مدیریت پروژه است، بدین روش می توانید مدیر پروژه شوید:

 

  1. اگر تیم شما بر چابک متمرکز است

اگر پروژه شما کاملاً بر چابک متمرکز است و کارهای شما به سمت اجرای چابکی تمرکز یافته، به یک مجموعه مهارت متفاوت برای مدیریت آن نیاز خواهد بود.

مجموعه مشخصی از بهترین شیوه های چابک وجود دارد که هر مدیر پروژه مشتاقی برای تبدیل شدن به یک مدیر پروژه موفق باید از آن آگاهی داشته باشد. بهترین روش ها برای هر یک از چارچوب های چابک اتخاذ شده متفاوت است. بنابراین، ابتدا باید جریان کاری خود را درک کرده و سپس برای اجرای آن ها اقدام کنید.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که این شیوه ها ممکن است برای شما یا تیم تان مؤثر نباشد. یک تجزیه و تحلیل کامل از اهداف پروژه تان و نحوه برنامه ریزی شما برای پیشرفت و توسعه، همان چیزی است که اساساً باید کار شما را آسان کند.

 

  1. اگر تیم شما بر اسکرام (Scrum) و کانبان (Kanban) متمرکز است

دو مورد از چارچوب های چابک که به طور گسترده ای اتخاذ شده اند، اسکرام و کانبان است. اگر اهداف پروژه شما با هر یک از این دو مطابقت دارد، به روش های متفاوتی برای مدیریت شان نیاز دارید.

حال با در نظر گرفتن اینکه این دو چطور کار می کنند، به راحتی می توانید یک استراتژی مدیریت پروژه مؤثر را ایجاد و مسیر خود به سمت تبدیل شدن به یک مدیر پروژه عالی را طی کنید.

 

  1. به چندین وبلاگ های مدیریت پروژه نگاهی بیندازید

در نهایت، برای خواندن عبارات الهام بخش و خلاقانه روزانه، برخی از وبلاگ های مدیریت پروژه را بخوانید. همچنین این وبلاگ ها نکات مفیدی در رابطه با مدیریت پروژه از جمله تکنیک ها، ترفندها، فرایندها و موارد دیگر را به شما ارائه می دهند.

خلاصه کلام اینکه شما یک شب مدیر پروژه نمی شوید، راهنمای مطرح شده در بالا باید به اندازه کافی برای اینکه بتوانید مسیر خود را شروع کرده و برای تبدیل شدن به یک مدیر پروژه مشتاق تلاش کنید، مفید باشد.

آیا مطلبی برای اضافه کردن به این موارد دارید؟ در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

مطالب مشابه

پیام بگذارید