آموزش آنلاین و دانشجویان

در حین شیوع ویروس کرونا و اعمال قرنطینه، آموزش از راه دور به خصوص آموزش آنلاین تنها راه ممکن برای آموزش و یادگیری شده است. بدین ترتیب صنعت آموزش مجازی اکنون با افزایش بی سابقه تقاضا روبرو شده است.

برای مشاغل الکترونیکی، این وضعیت فرصت های بزرگی را برای رشد و همچنین فشار های بیشتری را برای آنها به همراه داشته است. کسب و کار های زیادی می توانند از این فرصت، درآمد های خود را چندین برابر کنند و کسانی که به آن توجه نمی کنند، این شانس را از دست خواهند داد.

 

طبق تحقیقات مؤسسه کلاس سنترال، در سال ۲۰۱۱ ، ۱۱۰ میلیون نفر در جهان در دوره های آنلاین ثبت نام کرده اند. مقدار این آمار چشمگیر است. اما سؤال اساسی این است که چه تعداد از آنها این دوره ها را به پایان رسانده و چه تعداد از این افراد بالافاصله پس از ثبت نام آنها را کنار گذاشته اند. یک مطالعه دیگر نشان می دهد که از کسانی که برای یک دوره آنلاین قبت نام می کنند، ۵۲ درصد هر گز به دوره های آموزشی ثبت نامی خود مراجعه نمی کنند. علاوه بر این، نرخ انصراف از دوره به طور متوسط طی پنج سال اخیر به ۹۶ درصد رسیده است.

ما در این مقاله به ۵ دلیل رایج که فراگیران در یادگیری آنلاین و شرکت در آموزش های آنلاین موفق نیستند، پرداخته و راهکارهایی را برای آن ارائه داده ایم. این فهرست برای صاحبان مشاغل آموزش مجازی و هر فردی که در حوزه آموزش آنلاین فعالیت می کند و قصد دارد تا فراگیران را به آموزش آنلاین جذب کرده و نگه دارد، بسیار مفید خواهد بود.

 

 • مشکلات سازگاری

 از آنجا که کلاس آنلاین، برای بسیاری از فراگیران و دانش آموزان محیط جدیدی است، اولین چالش، سازگاری با محیط یادگیری آنلاین است. به نطر می رسد که این موضوع کمی پیچیده است و خطر ریزش دانشجویان بالقوه را در بر دارد.

 

راه کار

 طبیعتاَ، بیشتر مسئولیت غلبه بر این چالش، بر عهده دانش آموزان است. البته این بدان معنی نیست که شما نباید هیچ کاری برای رفع این موضوع در آموزش های آنلاین خود انجام دهید.

برای سهولت و سرعت بخشیدن به این فرایند، می توانید مطالب مفیدی را درباره یادگیری آنلاین و پاسخ به سوالات مربوط به آن و کارآمد کردن فرایند آموزش تهیه کنید.

 به عنوان مثال دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، یک دوره کامل آموزشی به نام Learning online 101، را برای کمک به دانشجویان در سازگاری با محیط آموزش آنلاین، ترتیب داده است.

 

 • انتظارات اشتباه از آموزش آنلاین

از نظر دانشجویان، دوره های آموزش آنلاین به نظر خیلی دشوار و یا خیلی آسان ، خیلی وقت گیر و یا خیلی تئوریک و نظری است. اما این انتظارات معیوب و نادرست بوده و منجر به ناامیدی و انصراف دانشجویان خواهد شد.

 

راهکار

 بهترین راه برای کاهش این مشکل، برقراری ارتباط میان کلیه اطلاعات دوره آموزشی تا حد ممکن در موارد زیر است:

 • مباحث و دروس دوره
 • تخصص و تجربه مدرسان
 • سطح آموزش مورد نیاز
 • مدت زمانی که باید فراگیران میان دوره های آموزشی قرار دهند که این کار توسط ماژول ها و تکالیف درسی تنظیم می شود.
 • اهداف و نتایج دوره
 • مهارت های اخذ شده پس از اتمام هر دوره

 این امر ما را از دانش آموزانی که توضیحات دروس را نمی خوانند، دور نمی کند، اما حداقل به ما این اطمینان را می دهد که کار خود را در این قسمت انجام داده ایم.

 

 • مسائل فنی

اشکالات و کاهش سرعت در سیستم های مدیریت آموزش آنلاین، چیزی نیست که به دانش آموزان انگیزه بیشتری بدهد. در عوض ممکن است دانش جویان را ترغیب به انصراف از دوره آموزشی بکند. حتی اگر پلتفرم آنلاین شما هرگز مشکل فنی ای نداشته است، اما افزایش تقاضا برای یادگیری آنلاین در طول شیوع ویروس کرونا، ممکن است به عملکرد سیستم عامل شما آسیب وارد کند.

افزایش سریع ترافیک در وبسایت آموزش آنلاین بار زیادی  در سرورهای شما ایجاد می کند که می تواند باعث خرابی و قطع آن ها شود. مشکل دیگر افت سرعت برای شرکت کنندگانی است که از سرورها دور هستند، برای مثال کسانی که در کشورهای دیگر و یا شهر های دورتری زندگی می کنند.

 راهکار

 برای خلاصی از مشکلات فنی و اطمینان از یک تجربه آموزش الکترونیکی برای فراگیران، یاید زیرساخت های انعطاف پذیر و مقیاس پذیری را ایجاد کنید. این کار را می توانید با بهینه سازی مطالب، تحویل انطباقی (اطمینان از کیفیت و سرعت در هر نوع دستگاه و اتصال ) و استفاده از یک شبکه تحویل محتوا انجام دهید.

 

 • مدیریت زمان ضعیف 

کمبود وقت، یکی از شایع ترین دلایلی است که فراگیران، از دوره های آنلاین انصراف می دهند. در حالی که ممکن است برخی از افراد با شرایط شخصی غیر منتظره ای روبرو شوند، برخی دیگر به آسانی نمی توانند زمان خود را مدیریت کنند.

 

راهکار

 مدیریت زمان کاری است که می توانید به داش آموزان خود آموزش دهید . یک برنامه منظم یادآوری دوره ها و تکالیف می تواند کمک بزرگی برای دانش جویانی باشد که مهارت های مدیریت زمان ضعیفی دارند.

 

 • مشکلات انگیزه در آموزش مجازی

عوامل زیادی وجود دارد که دانش آموزان، انگیزه خود را از  گذراندن آموزش آنلاین دست بدهند، همچون نتایج نامشخص دوره آموزشی، عدم کنترل زمانی دوره ها و احساس نا امیدی به دلیل انزوای اجتماعی

 

راهکار

 اگر چه برخی از مشکلات شخصی خارج از کنترل خواهد بود، اما می توانید تمام تلاش خود را برای جذاب تر کردن دوره به کار ببرید.

سعی کنید که برای دوره آموزشی خود نقشه راه تعیین کنید که نقاط مثبتی از فراگیری دانش در این دوره را نشان دهد. این نقشه راه می تواند در پروفایل شخصی فراگیران نمایش داده شود تا فراگیران بتوانند روند پیشرفت خود را دنبال و خود را نزدیک به هدف و رضایتمندی احساس کنند.

 از قالب های محتوا و وظایف متفاوت و جذابی استفاده کنید. همانند استفاده از آموزش های تعاملی، فیلم، داستان پردازی، بازی سازی و غیره.

 می توانید انجمن هایی را برای گروه های دانش جویی و انجام کارهای گروهی ایجاد کنید. زمانی که فراگیران احساس کنند جزئی از یک گروه هستند، تعامل و درگیری بیشتری را ایجاد خواهد شد.

مطالب مشابه

پیام بگذارید