پلتفرم ارتباطی در LMS

بستر یا پلتفرم ارتباطی، پتانسیل بسیار زیادی برای استفاده در آموزش الکترونیکی دارد. این بستر ها سطح پیشرفته ای از ویژگی های ارتباطی دلخواه را در سیستم های LMS اضافه می کنند.

 

 پلتفرم ارتباطی چیست؟

طی سالهای اخیر استفاده از بسترهای ارتباطی در مشاغل رشد چشمگیری داشته است. این پلتفرم ها ارتباطات لحظه ای – متن و صدا – را با ویژگی هایی نظیر اشتراک فایل، تماس ویدیویی و اشتراک صفحه نمایش ترکیب می کنند.

برای مثال Slack با بیش از ۱۲ میلیون کاربر فعال روزانه نمونه کاملی از یک بستر ارتباطی است.

 

آیا پلتفرم ارتباطی در کنار LMS کار می کنند؟ ما ۵ دلیل برای پاسخ به این سؤال را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

۱- تعامل و سرگرمی بیشتر دانش آموزان در پلتفرم ارتباطی

 در مقایسه با LMS های معمولی، پلتفرم های ارتباطی، ویژگی های جذابی هستند که می توانند نسل امروز با آنها ارتباط برقرار کنند. توانایی برقراری ارتباط فوری و به اشتراک گذاری اسناد از طریق تلفن های همراه، موجب افزایش تعامل فراگیران می شود.

 نکته جالب توجه این است که معلمانی که  از پلتفرم ارتباطی در کلاس خود استفاده کرده اند، اذعان می کنند که دانش آموزان این بستر ها را از LMS فعلی ترجیح می دهند. چرا که این پلتفرم ها به طور قابل توجهی سرگرم کننده تر اند و کار های گروهی را نیز بهبود می بخشند.

 

۲- از پرسش سؤال های تکراری جلوگیری می کند.

 مزیت پلتفرم ارتباطی این است که تمام مکالمات در آن بایگانی می شوند و همه اعضا می توانند به این بایگانی ها مراجعه کنند.

 برخی از پلتفرم های ارتباطی، می توانند شامل ربات هایی باشند که برای پاسخگویی به سؤالات متداول برنامه ریزی شوند.

 درصورت استفاده صحیح از این امکانات، این دستیارهای مجازی با پاسخ دادن خودکار به مباحث مطرح شده، باری را از دوش مدرسان بر می دارند.

همچنین طی تحقیقاتی، استفاده از  پلتفرم ارتباطی در طول سال تحصیلی، باعث صرفه جویی در وقت دانش آموزان برای جستجوی پاسخ سؤالاتشان می شود.

 

۳- ارتباط مداوم در پلتفرم ارتباطی

 تمام پلتفرم های ارتباطی برای اکثر سیستم های عامل و دستگاه ها برنامه ریزی شده اند. این بستر ها نسبت به ایمیل پاسخگویی را بهبود بخشیده اند.

 

۴-پتانسیلی برای بازی سازی

بازی سازی در پلتفرم ارتباطی
بازی سازی در پلتفرم ارتباطی

برخی از پلتفرم های ارتباطی، از افزونه های شخص ثالث پشتیبانی می کنند تا عملکرد بیشتری داشته باشند. بازی سازی در یک پلتفرم ارتباطی  امکان شناخت بهتر دانش آموزان و پیوستگی بیشتری را در جامعه ایجاد می کند.

به عنوان مثال، محققان دانشگاه پنسیلوانیا از پلاگین Bonusly Slack استفاده می کنند. در این پلاگین، اعضا می توانند به برخی از اقدامات همچون پاسخ به سؤالات امتیاز بدهند. اعضایی که در رده های بالاتر جدول امتیاز بندی قرار بگیرند، یک ناهار رایگان به عنوان پاداش دریافت می کنند.

بازی سازی می تواند به راحتی در آموزش الکترونیکی استفاده  شود. با مسابقاتی که از طریق پلتفرم های ارتباطی، اجرا می شود، می توان به دانش آموزانی که به سؤالات، پاسخ درست می دهند، امتیازی در نظر گرفت. با پلاگین های متفاوت، جایزه های متنوعی  در بازی  طراحی می شود.

 

 

۵- رسمی بودن  در  یک محیط غیر رسمی

 گفتگو ها در پلتفرم های ارتباطی، می تواند در اشکال مختلفی باشد. در این پلتفرم ها می توان کانال هایی را بر اساس موضوع های مختلف سازماندهی کرد. حتی می توان این کانال ها را به صورت عمومی یا خصوص تنظیم کرد.

در برخی از پلتفرم ها می توان پیامرسانی مستقیم و یک به یک ( one-to-one) نیز ایجاد کرد. بدین ترتیب دانش آموزان در ایجاد کانال های خصوصی برای شبکه های غیر رسمی آزاد خواهند بود.

 علاوه بر این، اکثر پلتفرم های ارتباطی، دارای امکانات پشتیبانی از پیام های واکنشی همچون ایموجی و GIF هستند. درست همانند برنامه های پیام رسان. ابزار های واکنش به پیام ، در تأمین بازخورد بسیار خوب عمل می کنند و می توانند برای مدتهای مدیدی مورد استفاده قرار بگیرند و تاریخ مصرفی ندارند.

 یک مطالعه نشان داد که در کلاسی که تعامل چهره به چهره کم است، واکنش دانش آموزان با استفاده از این ابزار ها، به مدرسان کمک می کند تا بدانند آیا مطالب و پیشنهادشان خوانده شده است. و آیا گروه دانش آموزان با آنها موافق هستند یا خیر.

 

 پلتفرم های ارتباطی، پتانسیل بسیار زیادی برای استفاده در آموزش الکترونیکی دارند. این بستر ها لزوماَ جایگزین LMS نیستند، بلکه به عنوان ابزار مکمل ارتباطی در کنار سیستم های مدیریت آموزش به شمار می روند.

مطالب مشابه

پیام بگذارید