شروع یک کسب و کار جدید

حتی پس از گذشت حدود ۴۰ سال از مرگ کلنل ساندرز (Colonel Sanders)، هنوز هم در سراسر جهان چهره ی او به عنوان نماد KFC بر سر در رستوران های این شرکت قرار دارد. کلنل هارلند دیوید ساندرز در دهه ۱۹۳۰ به فروش مرغ سوخاری، با یک دستور پخت محرمانه در یک سرخ کن تحت فشار، اندیشید.

کلنل ساندرز کیست؟

اما او در سال ۱۹۵۲ در سن ۶۲ سالگی KFC (مرغ سوخاری کنتاکی) را به عنوان یک رستوران تجاری تأسیس کرد. در حال حاضر بیش از ۲۳،۰۰۰ فروشگاه KFC در بیش از ۱۴۰ کشور تأسیس شده است.

اگر از دهه چهارم (یا حتی پنجم) زندگی خود عبور کرده اید، فکر نکنید که اوج دوران جوانی خود را سپری کرده اید و نمی توانید کسب و کاری راه اندازی کنید و هر روز ایده خوبی به ذهتان خطور کند. تصور متداول و معمول این است که شروع به کار نیاز به تلاش بسیار سخت شبانه روزی دارد و فقط جوانان می توانند از عهده ی آن بربیایند.

کلنل ساندرز به همراه دیگر رهبران کسب و کار برجسته ای مانند دونالد فیشر (Donald Fisher) (در ۴۱ سالگی یکی از مؤسسان GAP بود)، چارلز رنلت فلینت (Charles Ranlett Flint) (IBM را در ۶۱ سالگی پایه گذاری کرد)، و برنارد مارکوس (Bernie Marcus) (در ۵۰ سالگی یکی از مؤسسان هوم دیپو بود) ثابت کردند این تصور اشتباه است.

هیچگاه برای شروع یک کسب و کار جدید دیر نیست. در یک مطالعه جدید، دو استاد دانشگاه MIT دریافتند که موفق ترین کارآفرینان میانسال هستند. و این در مورد حوزه ی فناوری نیز صادق است؛ چارلز رنلت فلینت مثالی عالی برای این حوزه است.

طبق تحقیقات، از میان ۲.۷ میلیون بنیانگذار و مؤسس شرکت، میانگین سنی بنیانگذاران استارتاپ ۴۵ سال بوده است. هنوز درباره آنچه می شنوید تردید دارید؟ اعداد زیر را بررسی کنید.

شانس یک بنیانگذار ۵۰ ساله ۲.۲ برابر بیشتر از یک فرد ۳۰ ساله است. و برای یک فرد ۴۰ ساله، این شانس در مقایسه با یک فرد ۲۵ ساله ۲.۱ برابر است. ممکن است تعجب کنید که چرا؟ دلایل زیادی وجود دارد، اما تفاوت ایده و اجرای آن چیزی است که در پایان اهمیت دارد.

 

ایده و اجرا

ایده ها و اجرای مناسب آن ها قطب هایی مجزا از هم هستند. و ایده ای که بر روی کاغذ عالی به نظر می رسد ممکن است غیر عملی و اجرا نشدنی باشد و یا حتی هنگامی که سعی می کنیم این ایده را در دنیای واقعی اجرا کنیم شروع آن امکان پذیر و میسر نباشد. ایده ها پایه و اساس کسب و کارهای چند میلیارد دلاری هستند، اما اجرای آن ها مهم است. بنابراین چرا هنگامی که ما از ایده و نحوه ی اجرای آن صحبت می کنیم تجربه اهمیت دارد؟ اجرای هر ایده ای با تجربه محدود بسیار سخت تر است.

به طور طبیعی یک تازه فارغ التحصیل از مهارت تدوین یک استراتژی صحیح و تصمیم گیری های هوشمندانه و تاکتیکی، برخوردار نیست. شما نمی توانید یک شبه راه صد ساله را بروید و همه چیز را فرا بگیرید. ما بسیاری از درس ها را از طریق شکست و امتحان کردن مواردی می آموزیم که چیز زیادی درباره آن ها نمی دانیم. تجربه کسب کردن در هر صنعتی و یا در مورد یک محصول زمان می برد. و برای رهبری واقعی، تجربه و دانش یک نیاز و شرط اساسی است.

شروع یک کسب و کار جدید

چرا ۴۰ یک عدد جادویی است؟

برای افرادی که در دهه ی چهارم زندگی خود هستند، زمان بهتری برای پیروی از رویاهایشان وجود ندارد. فکر نکنید چون نسل جوان بیشتر از شما از تکنولوژی جدید می دانند، شانس بیشتری برای موفقیت دارند.

شما نیز با تجربه خود می توانید این کار را انجام دهید.

در این مطلب از وبلاگ نومانو سه دلیل خوب وجود دارد که چرا باید در دهه چهارم زندگی خود به شروع یک کسب و کار فکر کنید:

 

  1. تجربه بیشتر

همانطور که پیش تر بحث شد، با کمک تجربه، می توانید فکر و ذهنی متمرکز داشته باشید، و همین طور وقت داشته اید در مورد محصول یا خدمتی که قصد راه اندازی آن را دارید فکر کنید. از تمام تجربیات خود در زمینه بازاریابی، فروش و مدیریت کسب و کار استفاده کنید تا به طرحی برسید که علی رغم تمام موانعی که هر کسب و کاری با آن روبرو است، قابل اجرا باشد.

از طرف دیگر، متخصصان جوان تر هم مدیریت و پیش رفتن در مسیر را دشوار و مشکل می پندارند و احساس می کنند که به سرزمینی ناشناخته قدم می گذارند. افراد در دهه چهارم و بعدتر زندگی خود می توانند از سن خود استفاده کنند تا به فردی که با تجربه است و می داند چطور حتی در مواقع دشوار، راهی پیدا کند.

 

  1. داشتن شبکه بزرگ اجتماعی و حرفه ای

در دهه چهارم زندگی تان، یک شبکه اجتماعی و حرفه ای بزرگ به شما کمک می کند مخاطبان مورد نظر را پیدا کنید و پیام خود را در سراسر آن پخش کنید.

با داشتن ارتباطات خوب و مؤثر، می توانید در دامنه و حوزه خود از یک مزیت و برتری برخوردار باشید. رویدادهای نتورکینگ حرفه ای همچنین می تواند به عنوان یک لانچ پد برای نشان دادن محصول شما یا افزایش آگاهی در مورد آن، کار شما را آسان کند. در این رویدادها شما به طور مرتب با چهره های آشنا روبرو می شوید و این امر به شما در رسیدن به اهداف بعدی تان کمک می کند زیرا متخصصان می توانند پشتیبانی خوبی را به شما ارائه دهند.

 

  1. مسئولیت ها، ایجاد انگیزه می کنند

تشکیل خانواده، پرداخت وام مسکن و بدهی ها دلایلی کافی هستند به طوری که شما می توانید روی هر کاری که با تعهد و اشتیاق انجام می دهید متمرکز شوید. برای شخصی که کسب و کار جدیدی را شروع می کند، مسئولیت بزرگی روی دوشش وجود دارد که در آن کار به موفقیت دست یابد. آشنایی شما با مقابله با شرایط سختی مانند مراقبت از خانواده و سایر تعهدات و وظایف باعث می شود شما در سناریوهایی در دنیای کسب و کار بسیار آسان تر و بدون نگرانی و اضطراب برخورد کنید.

با استفاده از یک ابزار مدیریت وظیفه رایگان مانند سیستم مدیریت وظایف نومانو، می توانید کارهای روزانه خود را ساده تر کنید و برای دستیابی به نتایج مثبت در یک زمان کوتاه بهتر تلاش کنید.

 

سخن پایانی

اگر در دهه چهارم، پنجم و حتی در دهه ششم زندگی خود هستید با مشکلی برای شروع یک کسب و کار مواجه هستید، زیاد به آن فکر نکنید و عجله کنید و دست به کار شوید. هیچگاه برای شروع چیزی جدید خیلی دیر نیست.

همه ما دوست داریم داستان های موفقیت کارآفرینان جوان و پرشور مانند مارک زاکربرگ  (Mark Zuckerberg) و ایلان ماسک  (Elon Musk)را بشنویم. اما افرادی در دهه چهارم و پنجم زندگی خود نیز شگفتی هایی انجام داده اند و ما باید سخت کوشی آن ها را نیز تحسین کنیم.

امیدوارم که این مطلب توانسته باشد شما را ترغیب کند تا به دنبال رؤیاهای خود بروید. اگر می خواهید چیز ارزشمندی را به این مطلب اضافه کنید، سوالی بپرسید، یا می خواهید بازخوردی ارائه دهید، لطفاً در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

مطالب مشابه

پیام بگذارید