اغلب پس از یک مصاحبه شغلی یکی از اولین سؤالاتی که دوست یا یکی از اعضای خانواده از شما می پرسد این است که “مصاحبه چطور بود؟” واقعاً چطور می توانید متوجه شوید که آنچه مصاحبه کننده می خواسته از شما بشنود را گفته اید؟

برخی از افراد می گویند که از احساس تان بعد از مصاحبه می توانید متوجه شوید. اما خیلی از افراد، احساس واضحی از اینکه مصاحبه  شغلی چطور پیشرفته ندارند.

اغلب به این دلیل است که فاکتورهای زیادی در شرایط مصاحبه شغلی وجود دارد که می توانند تعیین اینکه آیا شما خوب عمل کرده اید یا خیر را دشوار کنند. به عنوان مثال، مصاحبه در یک شرکت بزرگ در مقابل یک تیم مصاحبه کننده احتمالاً تجربه ای متفاوت از مصاحبه با صاحب یک شرکت نوپا است. با این حال، تجربه مصاحبه  شغلی شما لزوماً احساس و تأثیری که بر روی مصاحبه کننده می گذارید را منعکس نمی کند.

 

در ادامه سه ​​روشی که به شما کمک می کند تا تشخیص دهید چه تأثیری بر مصاحبه کننده گذاشته اید، آورده شده است.

نشانه های یک مصاحبه شغلی موفق

  1. با نشانه های مثبت غیر کلامی به پاسخ هایتان عکس العمل نشان می دهد. این نشانه ها می تواند به سادگی لبخند یا تکان دادن سر باشد. مصاحبه کننده ممکن است حتی قصد بیان این نشانه ها را نداشته باشد و متوجه شان نشود، این نشانه ها به سادگی اتفاق می افتند زیرا آن ها درگیر مکالمه هستند.

 

  1. مصاحبه کننده می پرسد آیا در حال حاضر فرصت های شغلی دیگری نیز دارید. به نظر می رسد این یک سؤال غیرمعمول باشد، اما کارفرما اغلب در تلاش است تا متوجه شود آیا برای استخدام شما باید با شرکت دیگری رقابت کند یا خیر. به این سؤال صادقانه پاسخ دهید.

 

  1. از شما در مورد علاقه تان به شغل مورد نظر سؤال می کند. به نظر می رسد این یک سؤال معمولی و متداول باشد، اما مصاحبه کننده اغلب این سؤال را برای ارزیابی اینکه آیا شما پیشنهاد کاری را قبول می کنید یا خیر مطرح می کند.

3 نشانه ای که به شما می گوید مصاحبه تان موفقیت آمیز بوده یا نه

نشانه های یک مصاحبه ناموفق

همچنین چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد مصاحبه شغلی آن طور که انتظار داشتید پیش نرفته است.

  1. مصاحبه شغلی از آن چه انتظار داشتید کوتاه تر بود. یک مصاحبه کننده معمولاً یک سری سؤال آماده کرده و در اختیار دارد. اگر مصاحبه کننده قبلاً به این نتیجه رسیده باشد که شما برای آن موقعیت شغلی مناسب نیستید، معمولاً از سؤالات خود صرف نظر می کنند.

 

  1. مصاحبه کننده بی علاقه بود. همان طور که نشانه های غیر کلامی مثبت حرف های زیادی را برای گفتن دارند، موارد منفی هم همین طور هستند. اگر به نظر نمی رسد که مصاحبه کننده خیلی به صحبت های شما علاقه مند باشد، پس ممکن است قبلاً به این نتیجه رسیده باشد که شما مناسب آن شغل نیستید.

 

  1. مصاحبه کننده در مورد مهارت و تجربه شما خیلی سؤال نمی پرسد. وقتی مصاحبه کننده به کاندیدایی علاقه مند است، اغلب مشتاق است که در مورد مهارت ها و تجربه های او بیشتر بداند. اگر شما برای آن شغل در نظر گرفته نشده باشید، مصاحبه کننده ممکن است خیلی درباره ی مهارت های شما سؤال نکند.

 

صرف نظر از اینکه فکر می کنید مصاحبه  شغلی به خوبی پیش رفته یا خیر، باید همیشه به طور کتبی پیگیری کنید تا از مصاحبه کننده برای وقتی که برای ملاقات با شما گذاشته تشکر کنید. این تشکر نه تنها مؤدبانه است بلکه آخرین فرصت را به شما می دهد تا دوباره اشتیاق خود را برای شغل مورد نظر خود نشان دهید و مهارت های برتر خود را برجسته کنید.

 

منبع:

e-acces.accesemployment.org

مطالب مشابه

پیام بگذارید