صرفه جویی در زمان با آموزش الکترونیکی

دوره های آموزش الکترونیکی محدودیت زمانی یا مکانی ندارند، و فراگیران مجبور نیستند برای گذراندن دوره در مکان مشخصی بمانند. یادگیری الکترونیک رفت و آمد را حذف کرده و بر نیاز به دانستن محتوا تمرکز دارد. این مطلب در مورد ۵ روش صرفه جویی در زمان در یادگیری الکترونیک نسبت به یادگیری مدرس محور (ILT) است.

بهترین روش آموزش کدام است؟ کدام روش برتری دارد؛ آموزش الکترونیکی یا آموزش مبتنی بر مدرس (ILT)؟ جواب این سوال دیرپا این است که، بستگی دارد. پاسخ جامعی وجود ندارد، اما می توان مزایایی برای انتخاب یادگیری الکترونیک برشمرد. هریک از روش های آموزش مزایا و معایبی دارند و هیچ روشی برای همه شرایط مناسب نیست. اما پیش از گفتگو پیرامون روش، باید نیاز به آموزش ایجاد شود، امری که به شما کمک می کند روش آموزشی مناسب را انتخاب کنید. در این مطلب، ۵ روش صرفه جویی بیشتر در زمان در روش آموزش الکترونیکی نسبت به آموزش مدرس محور را مطرح می کنیم.

 1. مدت کوتاه تر کلاس های در آموزش مجازی

همه ما احتمالا خاطره ای از کلاسی داریم که انگار تا ابد ادامه داشت. از آنجا که آموزش الکترونیکی محدودیت زمانی یا مکانی ندارد، فراگیر مجبور نیست تا پایان کلاس در مکان مشخصی ثابت بنشیند. از طرفی، با درگیرشدن فراگیران در تکالیف محوله، دورماندن طولانی مدت از کار محتمل نخواهد بود.

آموزش آنلاین یک گزینه خارق العاده است، زیرا انعطاف پذیری بسیار لازم را در اختیار فراگیران گذاشته و در نتیجه عملکرد آنها را افزایش می دهد. چند روش که یادگیری الکترونیکی باعث صرفه جویی در وقت می شود:

 • با یادگیری الکترونیک، فراگیران به جای تلاش برای هماهنگی با سرعت پیشرفت کلاس، با سرعت دلخواه یاد می گیرند. بنابراین فراگیران سریعتر، توسط گروه عقب نگه داشته نمی شوند.
 • با یادگیری الکترونیکی، جابجایی از/به محل کلاس وجود ندارد.
 • هیچ محدودیتی برای بحث های زمینه ای که گاهی زمان کلاس را می گیرد وجود ندارد.

 

 1. قابلیت استفاده مجدد از محتوا در آموزش الکترونیکی

بعضی اوقات ، توسعه دهندگان دوره آموزش الکترونیک مجبورند محتوا را از ابتدا توسعه دهند. با این حال ، اغلب می توانند ضمن برنامه ریزی مجدد از مطالب آموزشی موجود متناسب با نیازهای آموزش فعلی استفاده مجدد کنند. این روش باعث صرفه جویی زیادی در وقت سازمان ها می شود زیرا می توانند به سرعت برنامه های آموزشی را توسعه دهند.

با استفاده از ابزارهای نگارش سریع موجود در بازار، بازپخش مطالب آسان شده است، که باعث صرفه جویی در وقت و تلاش لازم می شود. به عبارتی محتوا را نمی توان به شکل خام استفاده کرد، بلکه باید برای ارائه آنلاین آماده شود. می توانید با توسعه آموزش الکترونیک تعاملی در قالب آزمونها، شبیه سازیها، سناریوها یا بازیهایی پیرامون محتوای “معمولی”، مجدداً محتوا را هدف گذاری کنید. به عنوان مثال، اگر محتوای مبتنی بر متن دارید، می توانید آن را با انیمیشن ها ، شاخه بندی ها و عناصر تعاملی ترکیب کنید تا به یک سناریوی آموزش الکترونیکی تبدیل شود.

 

 1. تقویت و پشتیبانی از بهره وری

اگر کسی از شما سؤال کند صبحانه امروز چطور بود، فوراً تجربه خود را شرح می دهید. اما اگر از شما درباره دسری که ماه ها قبل چشیده اید سؤال کنند، ممکن است حتی آن را به یاد نیاورید. به همین ترتیب، در حوزه یادگیری، فراگیر آنچه را که چند روز پیش آموخته است، فراموش می کند.

نیاز مداوم به بازآموزی وجود دارد. بخش های خاصی از آموزش باید همیشه به خاطر سپرده شود، به عبارت دیگر باید درونی و کاربردی شود. اینجاست که پشتیبانی عملکرد در آموزش مجازی به تقویت کمک می کند به این شکل که:

 • تقویت فراگیران: آنها را قادر می سازد در زمان نیاز به تنهایی یاد بگیرند.
 • صرفه جویی در وقت: به جای خواندن کتابچه راهنما یا انتظار برای کمک مدرس، فراگیران می توانند بصورت آنلاین به سرعت به اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا کنند.
 • کمک به بهبود کاربری: به زبان آموزان کمک می کند تا مهارتها را در موقعیت مناسب به کار گیرند، زیرا ابزارهای پشتیبانی عملکرد برای تأمین نیاز خاص طراحی شده اند.
 • به روزرسانی های فوری: در انتشار ویژگی های جدید یا به روزرسانی یا تغییرات سازمان کمک می کنند.
مزایای آموزش مجازی
مزایای آموزش مجازی
 1. دسترسی بلافاصله

مشکل برنامه های آموزشی سنتی در کلاس یا رویدادهای یادگیری زنده این است که شرکت کنندگان باید با تقویم آموزش هماهنگ شوند. اتفاقی که در یادگیری الکترونیکی نمی افتد؛ فراگیران می توانند در هر زمان و هر مکان به دوره ها دسترسی پیدا کنند و نیاز به برنامه ریزی دقیق وجود ندارد. این امر باعث صرفه جویی زیادی در وقت می شود زیرا فراگیران می توانند با برنامه خود در دوره شرکت کنند و با سرعت دلخواه یاد بگیرند. همچنین، با در دسترس بودن دوره ها به صورت آفلاین دسترسی به یادگیری آسانتر شده است.

در کلاس سنتی، فراگیران برای دریافت اطلاعات مورد نیاز باید یادداشت برداری کنند، در حالی که در آموزش الکترونیکی و مجازی، با فشار دادن یک دکمه، فراگیران می توانند به منابع مورد نیاز برای یادآوری دسترسی پیدا کنند.

 

 1. تمرکز بر محتوای “لازم”

فعالیت ها یا مطالب زیادی در یک کلاس گنجانده شده است که ممکن است واقعاً ارزش آموزشی نداشته باشد. محتوا می تواند “خوب” اما “غیرلازم” باشد. در یک دوره آموزش مجازی، محتوای اصلی را می توان به آنچه که در زمینه آموزش کاملاً ضروری است محدود کرد.

اهداف یادگیری نقش مهمی در اطمینان از تطابق محتوا با نتایج یادگیری دوره دارند. هنگامی که به فراگیران آنچه لازم است داده می شود، زمان زیادی صرفه جویی می شود. همچنین ، هنگامی که مطالب مرتبط به فراگیران ارائه شود دوره بدون زواید است که جذابیت آن را بیشتر می کند.

روش های ذکر شده در این متن نشان می دهد که چگونه آموزش الکترونیکی می تواند در مقایسه با جلسات ILT وقت زیادی را صرفه جویی کند. روش ها و استراتژی های دیگری برای صرفه جویی در وقت و هزینه در هنگام اجرای دوره های آموزش الکترونیکی وجود دارد.

با توجه به شرایط کنونی و همچنین افزایش هزینه ها؛ دانشگاه ها، مدارس، آموزشگاه ها و حتی کسب و کارها به دنبال بهره مندی از فناوری آموزش آنلاین (الکترونیکی) با رویکرد دسترسی به محتوای آموزشی در هر زمان و هر مکان بجای آموزش حضوری هستند. برای راه اندازی یکپارچه آموزش آنلاین به دو سامانه مدیریت آموزش آنلاین (Learning Management System) و کلاس آنلاین نیاز است. 

نظرات خود را در مورد استراتژی های بهینه سازی استفاده از زمان به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه

پیام بگذارید