سیل عظیم داده ها و علم اقتصاد

امروز، نسخه های دیجیتال موتورهای هواپیما، توربین های بادی و سایر تجهیزات سنگین در ارجحیت و اولویت قرار گرفتند.  داده های دیجیتال و هوش مصنوعی جای خود را در میان اشیا بیش از پیش تثبیت کرده اند و روح های الکترونیکی از چیزهای کوچک و بزرگ در حال ملحق شدن  به فضای مجازی هستند، نسخه الکترونیک همه چیز از مسواک و چراغ راهنمایی گرفته تا کل مغازه ها و کارخانه ها در حال ایجاد شدن هستند.

به این “دوقلوهای دیجیتال” بیشتر به عنوان سایه هایی نگاه کنید که به لطف تعداد زیادی سنسور و اتصال بی سیم، کاملاً با خود فیزیکی آن ها پیوند دارند و هر روز اقیانوسی از داده ها را تولید می کنند. اگر اتفاقی در دنیای واقعی رخ دهد، به سرعت در این قلمرو بازتاب می شود. برخی از دوقلوهای دیجیتال پیش از این با قوانین طبیعت همراه شده اند. آن ها به عنوان یک بانک اطلاعاتی از هر آنچه که رخ داده است، استفاده می کنند. این امر امکان نگاه به آینده آن ها را میسر می سازد. به عنوان مثال مربیان ورزشی قادر خواهند بود با انجام شبیه سازی، هنگامی که یک ورزشکار ممکن است مصدوم شود را پیش بینی کرده و روش ها و حرکات آموزشی ای را برای جلوگیری از آن مشکلات تعیین کنند.

دوقلوهای دیجیتال تنها بخشی از یک تغییر گسترده در اقتصاد جهان هستند. ۰۰هر ساله، بخش های بیشتری از قلمرو فیزیکی در دنیای مجازی نمایان و شبیه سازی می شوند، نظریه افلاطون مبنی بر اینکه هر آنچه در این دنیا هست تنها سایه و تصویری ناقص از آن چیزی است که در دنیای دیگر می باشد، آشکار و روشن می شود. ظهور جهان های آینه ای(mirror worlds) باعث به وجود آمدن اقتصادی مجزا و متمایز خواهد شد. این تحول به بازارها، مؤسسات، زیرساخت ها، کسب و کارها و حتی تمهیدات ژئوپلیتیک جدید نیاز دارد.

جهان های آینه ای (mirror worlds) تنها نمایش های ریاضی از واقعیات نیستند. آن ها همچنین معنا و مفهوم جدیدی به این جمله معروف که “دانش قدرت است” می دهند. نسخه های دیجیتالی به طور فزاینده ای در حال رشد، توسعه و تأثیر بر روی دنیای فیزیکی هستند و می توانند برای بهینه سازی همه چیز، از هدفون آکوستیک گرفته تا کل شبکه راه آهن ملی مورد استفاده قرار گیرند. آن ها تمام الگوریتم های هوش مصنوعی را قادر خواهند ساخت که اشیاء و چهره ها را بشناسند، گفتار را درک کنند و حتی بوها را تشخیص دهند.  و به مدل های کسب و کار جدید کمک و آن ها را آسان می سازند.

 

اندازه گیری و سنجش هر اقتصادی موقعیت خوبی برای شروع تجزیه و تحلیل آن است. تا به امروز برای این امر یک روش کارآمد تدوین نشده است، اما اقتصاد داده در حال حاضر بسیار وسیع و بزرگ است. اداره آمار کانادا، سال گذشته تلاش کرد ارزش داده های این کشور (سهام آن به علاوه نرم افزار مرتبط و مالکیت فکری حین کار در محیط واقعی) را تخمین بزند. نتیجه بین ۱۱۸ میلیارد دلار تا ۱۶۴ میلیارد دلار بود. اگر این آمار این ارقام درست باشد، مقدار کل داده ها در آمریکا، که تولید ناخالص داخلی  آن ۱۲ برابر کانادا است، می تواند ۱.۴ هزار میلیارد دلار تا ۲ هزار میلیارد دلار باشد، که تقریباً %۵ از سهام سرمایه فیزیکی بخش خصوصی آمریکا است.

این اقتصاد جدید به سرعت در حال رشد است. تعیین توالی اولین ژنوم انسانی (سه گیگابایت داده، که تقریباً یک DVD را پر می کند) ۱۷ سال پیش تکمیل شد. و در ماه آوریل، شرکت ۲۳andMe، که تست ژنتیک ارائه می دهد، ادعا کرد که بیش از ۱۰ میلیون مشتری دارد. جدیدترین وسایل نقلیه اتوماتیک برای هر هشت ساعت رانندگی تا ۳۰ ترابایت داده (یا حدود ۶۴۰۰ DVD) تولید می کنند. شرکت بین المللی داده ها  (IDC)که یک شرکت تحقیقات بازار است، تخمین می زند که جهان در سال جاری و سال بعد حدود ۹۰ زتابایت (۱۹ هزار میلیارد DVD) داده تولید کند، یعنی بیشتر از تمام داده های تولید شده از زمان ظهور رایانه ها.

قابل توجه تر از رشد سریع اقتصاد داده، تنش ها و پیامدهای تجاری ای است که ایجاد می شود. از بعضی جهات، داده ها یک منبع طبیعی هستند، مثلاً مانند نفت  و  می توانند معامله شوند (روزنامه اکونومیست در سال ۲۰۱۷ داده را “با ارزش ترین منبع جهان” نامید).

زیرساخت اقتصاد داده نیز بین دو قطب سرگردان است. در حال حاضر، اقتصاد داده عمدتاً  شامل مراکز داده عظیمی است که مملو از سرورهایی هستند که داده ها در آن ذخیره می شوند. با این وجود، این تمرکز و استقرار دارای اشکالاتی است، از قبیل اینکه مقدار زیادی انرژی مصرف می کند و باعث ایجاد خطراتی برای حریم خصوصی می شود. در این جریان یک حرکت ضد حمله ای  غیر متمرکز در حال انجام است: داده های بیشتری در “مرز”، نزدیک به مکانی که جمع آوری شده اند، پردازش می شوند.

بسیاری از شرکت ها مخازن مرکزی مانند “دریاچه های داده” ساخته اند، که انواع اطلاعات دیجیتالی را در خود ذخیره و نگه می دارند. چنین سیستم هایی از کاربرد محدودی برخوردار هستند، اما اگر یک شرکت و کارمندان آن مهارت لازم را نداشته باشند، از اعتقاد به داده ها و یا حتی به اشتراک گذاری آن ها امتناع می کنند.

مطالب مشابه

پیام بگذارید