LMS

 سیستم مدیریت یادگیری( LMS)  که ما در این مقاله  آن را سیستم مدیریت آموزش  می نامیم، به سازمان ها در آموزش کارکنان کمک می کند. با داشتن این سیستم ها، می توانید تمام آموزش ها را از راه دور و حتی در حالی که روی یک فضای ابری ذخیره می شود، برگزار کنید.

LMS ها برای مدیرانی که نیاز به ابزارهای پیگیری آموزشی دارند، بسیار مفید هستند. دوره های آموزش آنلاین را می توان در یک بازه زمانی انعطالف پذیر و آسان، اجرا کرد. سیستم های مدیریت آموزش از مدل های مختلف قیمت گذاری برخوردارند، شما می توانید به صورت هفتگی، ماهانه و یا حتی سالانه و بر اساس تعداد کاربران، هزینه استفاده از این سیستم ها را بپردازید.

سیستم مدیریت آموزش منبعی قدرتمند است که روی آموزش و توسعه حرفه ای همچون گروه های پرسنلی، مدارس و شرکت ها تمرکز می کند. نرم افزار های مدیریت آموزش آنلاین، مدیریت پایگاه داده را با یک چارچوب دیجیتال برای مدیریت برناه های درسی، ابزارهای آموزشی و ارزیابی تلفیق می کند. با اینکه فناوری سیستم های مدیریت آموزش به کندی راه خود را در سیستم آموزشی سنتی باز کرده است اما تأثیر LMS بیشتر از سیستم مؤسسات آموزشی سنتی، احساس می شود.

 

تاریخچه سیستم مدیریت آموزش

 استفاده از کامپیوتر به عنوان یک منبع آموزشی، مفهوم جدیدی نیست، هر چند وجود سیستم های جامع مدیریت آموزش بازه سنی جوانتری دارند. عباراتی نظیر ” آموزش مبتنی بر کامپیوتر”، ” آموزش با کمک کامپیوتر” و ” یادگیری مبتنی بر کامپیوتر” ، پیش از این نیز آموزش های اختصاصی و الکترونیکی را شرح و بسط داده اند. با پیشرفت زیر ساخت های نرم افزاری، توانایی اجرای مؤثر سیستم مدیریت محتوا برای مدیریت و ادغام دوره های آموزشی، عملکرد کلی LMS را افزایش داده است.

 

چه کسانی از LMS بهره می برند؟

 گروه های کارمندی، بیشترین بهره را از سیستم مدیریت آموزش می برند. این فرایند به سازمان ها این امکان را می دهد که آموزش های مورد نیاز خود را در مقیاس های بزرگتری ارائه دهند به گونه ای که برای همه گروه ها کارآمد و یکپارچه باشد. این امر موجب می شود که دسترسی به آموزش های مورد نیاز برای کارمندان نیز آسان تر گردد.

منابع LMS معمولا در یک فضای ابری ذخیره می شود و به کارمندان این امکان را می دهد که فرایند یادگیری را از راه دور انجام دهند. این برای کارمندان منابع انسانی که می خواهند قبل از شروع کار جدید، آموزش را به پایان برسانند، یک مزیت بزرگ محسوب می شود.

مدیران نیز از LMS بهره مند هستند، چرا که این نوع برنامه ها موجب می شود تا نظارت بر پیشرفت کارکنان به صورت یکپارچه صورت پذیرد. مدیران می توانند با استفاده از سیستم های مدیریت آموزش، گزارش هایی را برای رصد وضعیت پیشرفت کارکنان ارائه دهند. همچنین می توان امتیاز هایی را برای مدیرانی که در آزمونها عملکرد خوبی داشته اند، در نظر گرفت. بررسی منابع LMS برای اطمینان از رعایت مقررات آموزشی نیز دارای اهمیت است.

 

 سیستم مدیریت آموزش، برای شرکت ها و سازمانهایی که نیاز به گزینه های آموزش و یادگیری منطعف دارند نیز مناسب است. به دلیل مقیاس پذیری بالای این نوع سیستم ها، می توان هر نوع دوره آموزشی را به آن اضافه یا حذف کرد. همچنین برای ارائه آخرین اطلاعات به کارمندان، همواره می توان محتوای دوره های آموزشی را تغییر داده و به روز کرد.

 

توانایی ها و قابلیت های LMS

 به طور کلی قابلیت های LMS را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

– ایجاد فهرست دوره ها و کلاس ها، کنترل ثبت نام و ایجاد فهرست انتظار

– بارگذاری و مدیریت اسناد محتوای برنامه های درسی

– دریافت محتوای دوره از طریق رابط مبتنی بر وب و فراهم کردن یک تجربه آموزشی از راه دور برای مدرس و فراگیر

– ایجاد تقویم های آموزشی و انتشار آنها

 – ایجاد تعامل میان فراگیران از طریق فرایندهایی نظیر، پیام فوری، ایمیل، انجمن های گفتگو و غیره

– ایجاد روشهای ارزیابی و آزمون همانند آزمون های چند گزینه ای

 

در محیط آموزشی شرکت، سیستم های مدریت آموزش، ویژگی های مختلفی را ارائه می دهند که منحصر به فرد و تخصصی هستند همانند:

– ثبت نام خودکار و یادآوری دوره های اجباری آموزشی

– دسترسی مدیر برای تأیید مطالب و اشتراک گذاری ها

– ادغام منابع انسانی برای پیگیری ردیابی اهداف عملکردی، اتمام دوره ها و صلاحیت های شغلی

 

مزایای استفاده از سیستم های مدیریت آموزش آنلاین

 در نمای کلی، هدف از سیستم مدیریت آموزش، اضافه کردن سطح دیگری از کارایی به سازمان و کارمندان است. LMS به صورت مؤثری محیط یادگیری آنلاینی را ایجاد می کند که کارمندان از طریق آن می توانند دوره ها را بر حسب علاقه مندی خود انتخاب کنند. مدیریت نیز می تواند بر اساس تاریخ دوره، پیشرفت های احتمالی را خود پیگیری کند. LMS به سازمان امکان می دهد تا موارد زیر را انجام دهند:

  • یادگیری را به صورت مؤثری مدیریت کنند. فعالیت های آموزش و یادگیری در یک مکان قرار گرفته و در حین افزایش بصری، هزینه ها را کاهش دهد.
  • گزارشهای سازمانی را بهبود بخشند. سیستم های مدیریت آموزش می توانند دوره هایی که کارمندان شرکت و نمرات و امتیاز هایی را که کسب کرده اند، ارزیابی کنند. همچنین به مدیریت این امکان را می دهد تا آموزش های متمرکز را بهتر انجام داده و نیاز های مربوط به دوره های آموزش و اخذ گواهینامه های گذراندن این دوره ها را آسانتر شناسایی کنند.
  • ترکیب یادگیری اجتماعی و رسمی برای رسیدن به ارزش های کلی بالاتر. ادغام روش های آنلاین مطالعه باعث تسریع روند یادگیری و افزایش دانش می شود. همچنین به کارمندان این امکان را می دهد تا با سرعت مخصوص خودشان پیش بروند
  • توانمندسازی مدیریت. مدیریت از مشارکت فراگیران مطلع شده و برای ایجاد هر چه بهتر موضوعات آموزشی تمرکز بیشتری خواهد کرد.

 

نرم افزار سیستم مدیریت آموزش آنلاین

 چندین سیستم مدیریت آموزش وجود دارد که می توان به گستره وسیعی از کتابخانه های آموزشی دسترسی پیدا کرد. سازمان ها و مؤسسات می توانند روی بستر این کتابخانه ها، محتوای خود را بارگذاری کنند.

Blackboard Learn،  Desire2Learn (D2L)، Moodle  و Sakai از محبوب ترین سیستم مدیریت آموزش در خارج از کشور هستند. هر کدام از این نرم افزار ها رابط کاملی را برای مدیریت و تنظیم برنامه درسی و پیگیری پیشرفت فراگیران و تاریخچه دوره های آموزشی ارائه می دهند. هر کدام از این برنامه تحت وب هستند و برای دسترسی به آنها باید اشتراک خریداری کنید.

 

قیمت گذاری LMS

 قیمت گذاری MLS ها بر اساس آنچه که در پلتفرم خود ارائه می دهند متفاوت است و فروشندگان این سیستم ها معمولا چندین مدل مختلف قیمتگذاری را به مشتریان خود ارائه می دهند. برای مثال LMS ممکن است بر حسب تعداد کاربر قیمت گذاری شده باشد. هر بار که کاربری در سیستم ثبت نام می کند، به شرکت ها قیمت های تعیین شده اید داده می شود. گزینه دیگر می تواند قیمت ماهانه با تعداد مشخصی از کاربر باشد. برای نمونه، قیمت سیستم مدیریت آموزش آنلاین نومانو به ازای هر ۶۰ کاربر، ۳۲۰ هزار تومان در ماه است.

جلسات و کلاس آنلاین نومانو

 

برخی از شرکت ها ممکن است به جای هر کاربر، به ازای هر دوره آموزشی، سیستم خود را قیمت گذاری کنند. معمولاَ این قیمت ها زمانی اتخاذ می شوند که LMS به یک نرم افزار آموزشی ثالث دیگری متکی باشد.

مطالب مشابه

پیام بگذارید