تعامل در آموزش آنلاین

تعامل یا interactivity، عبارتند از هر کنش و واکنشی که میان فراگیر و ماژولی که فراگیر به آن وارد شده و ماژول بر اساس داده ورودی، به پیش می رود.

با گسترده شدن روز افزون آموزش آنلاین، تحقیقات زیادی درباره تعاملاتی که یک فراگیر می تواند با سیستم های آموزش آنلاین در سطوح مختلف داشته باشد صورت گرفته است.

 

تعریف تعامل ( Interactivity)

به زبان ساده، تعامل یک ارتباط میان فراگیر و ماژول است که ماژول بر اساس ورودی این ارتباط، واکنش نشان داده و پیش می رود.  در آموزش آنلاین این تعامل می تواند، یک کلیک ساده، کشیدن و رها کردن یک آیکون، وارد کردن یک متن باشد. شبیه سازی، بازی، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در سطوح بالاتری از تعامل قرار می گیرند.

 

 سطوح تعامل

برای درک بهتر سطوح تعاملدر آموزش آنلاین، نخست باید دو نوع اصلی از تعامل را درک کنیم: تعامل رفتاری و تعامل شناختی

 

  • تعامل رفتاری

 این تعامل، عملی است که کاربر برای کاری انجام می دهد. برای مثال، کلیک کردن روی یک دکمه، کشیدن ماوس و غیره.

 

  • تعامل شناختی

این نوع تعامل از نوع روانشناختی محتوا است. برای مثال ممکن است ماژول سؤالی را از فراگیر بپرسد و فراگیر با فکر کردن باید به آن پاسخ دهد.

 

سطوح تعامل رفتاری

 به طور سنتی، تعامل رفتاری به سه سطح طبقه بندی می شود. ساده ( پایه )، متوسط و پیچیده( پیشرفته)

 

  • سطح یک /پایه ( ساده)

این سطح معمولا شامل تعامل با کلیک است. فراگیر با این کار محتوایی را بارگذاری کرده و یا میان اسلایدها حرکت می کند.

 

  • سطح دو / متوسط

این سطح شامل کلیک کردن، کشیدن و رها کردن، وارد کردن یک متن ساده است.

 

  • سطح ۳ یا پیشرفته ( پیچیده)

این سطح معمولا شامل کلیک کردن، کشیدن و رها کردن، وارد کردن متن، شبیه سازی و کنترل های بازی است.

 

سطوح تعامل شناختی

 تعامل شناختی در آموزش آنلاین در اکثر مواقع مشابه نظریه رده بندی بلوم (Bloom) طبقه بندی می شود. بر این اساس ۳ سطح تعامل شناختی وجود دارد:

 

  • سطح ۱

 این سطح شامل دو سطح اول نظریه رده بندی بلوم است یعنی دانش و درک. این سطح در برگیرنده پردازش های اطلاعات اولیه و پایه است.

  • سطح ۲:

 این سطح نیز شامل دو سطح کاربرد و تجزیه تحلیل در نظریه بلوم است. یعنی کاربرد اطلاعات و توانایی تجزیه و تحلیل آنها

  • سطح ۳:

این سطح شامل ترکیب و ارزیابی است که مهارتهای حل مسئله و تصمیم گیری را در بر می گیرد.

 

سطوح تعامل در ماژول های آموزش آنلاین

 در صنعت آموزش آنلاین، سطح تعامل عمدتا جهت اهداف مطالباتی و کمیت تعریف می شود. بنابر این قضیه، سطح تعامل بالاتر با سطح تعامل پایین تر شارژ می شود. به همین دلیل تعامل های رفتاری در آ»وزش آنلاین که مربوط به استفاده از رسانه ها و فن آوری ها هستند در تعریف این سطوح از تعامل ها دخیل هستند.

 البته باید به خاطر داشت که هیچ مرز مشخصی میان سطوح تعامل وجود ندارد. سازمان ها و شرکت های مختلف، از روش های مختلف طبقه بندی تعامل استفاده می کنند.

بیایید نگاه عمیق تری به سطوح تعامل در ماژول های آموزش آنلاین بیندازیم:

 

ماژول های سطح ۱

ماژول های آموزشی سطح یک شامل اسلاید های استاتیک متنی، تصویری  و کمی طراحی گرافیکی است. در این ماژول ها می توان انیمیشن های جزئی مثل محو شدن و یا پدیدار شدن (fade-in/fade-out) وجود داشته باشد. برخی از اوقات، می توان تعامل های پایه مثل کلیک کردن برای نمایش یک آیکون، تعامل های tab ای و موارد دیگر را در آنها قرار داد. محتوایی که در این سطح از تعامل گنجانده می شود، بیشتر مبتنی بر اطلاعات است، همانند به روز رسانی قوانین و مقررات و غیره. در این سطح فراگیر صرفا دریافت کننده اطلاعات است و معمولا به جز پیمایش صفحات، کنترل بسیار محدودی در فرایند یادگیری دارد

 

ماژول های سطح ۲

 این سطح از ماژول ها حاوی همه فرایند سطوح یک ماژول و فعالیتهای پیشرفته کلیک و کشیدن و رها کردن آیکون ها است. در این ماژول ها متون اصلی و انیمیشن های تصویری گنجانده می شود. این ماژول ها می تواند شامل ورودی های متنی ساده نیز باشد. در این سطح از ماژول ها فراگیر کنترل بیشتری در فرایند یادگیری نسبت به سطح یک داشته و بیشتر با محتوای آموزشی دوره درگیر است.

 

ماژول های سطح ۳

 ماژول های سطح ۳ گستره متعددی از تعامل و محتوا را در بر دارند. این موارد شامل کلیک برای نمایش، کشیدن و رها کردن، وارد کردن متن، هات اسپات و غیره است. محتوا در این نوع ماژول ها می تواند از نوع سطح ۲ و یا ۳ باشد. محتوایی که در این نوع سطح ماژول گنجانده می شود، شامل تصاویر، انیمیشن و ویدئو است. در این سطح از ماژول، فراگیر بیشترین درگیری را با آموزش دارد و می تواند آنچه را که آموخته است تمرین کند.

 

ماژول های سطح ۴

ماژول های این سطح شامل شبیه سازی های پیشرفته، بازی، سناریو های انشعاب و ماژول های مبتنی بر AR/VR هستند. این نوع سطح از ماژول ها، جزء پیشرفته ترین سطح تعامل و محتوای آموزشی محسوب می شوند.

مطالب مشابه

پیام بگذارید