چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم

برای داشتن خلاقیت لازم نیست در یک فیلد کاری خلاق مانند طراحی کار کنید. هر کسی می تواند خلاقیت خود را افزایش دهد تا در کارش عملکرد بهتری داشته باشد یا اینکه زندگی روزمره خود را بهبود بخشد. اگر احساس می کنید که اخیراً دچار روزمرگی شده اید یا بی حوصله شده اید، می توانید به نبوغ درونی خود دست یابید و از آن به بهترین شکل ممکن بهره مند شوید تا خستگی ذهنی خود و حس نداشتن انگیزه و آرزو را از بین ببرید. در این مقاله کارهایی که برای افزایش خلاقیت خود باید انجام دهید آورده شده است.

 

برای افزایش خلاقیت متفاوت عمل کنید

این تمرین را برای چشم و مغز خود به کار ببندید. از این گذشته، خلاقیت برمبنای ابتکار است، اما تقریباً همه چیز بر اساس و مبتنی بر چیز دیگری است – آنچه ابتکار محسوب می شود ترکیب عناصر موجود به روشی است که قبلاً تصور نشده است. گاهی اوقات تنها باید میز کار و محیط کار خود را مرتب کنید تا قوه تخیل خود را بهبود ببخشید. گاهی این تغییر رفتن به یک موزه، فروشگاه یا هر جای دیگر و تماشای اطراف خود با نگاهی نو و متفاوت است. حتی می توانید بدون اینکه از خانه یا محل کار خود خارج شوید، کتابی از نویسنده ای ناآشنا بخوانید یا موسیقی جدیدی را دانلود کنید. باید پیوسته برای کشف چیزهای جدید و موفقیت تلاش کنید.

 

وقت بگذارید

اگر می خواهید خلاقیت خود را افزایش دهید، باید مانند عضلات آن را تمرین دهید. نکته اصلی اختصاص دادن زمانی از روزتان به تفکر فعال است، که معمولاً به معنای فاصله گرفتن از ایمیل، شبکه های اجتماعی و موارد دیگر است. این راهی برای دست یافتن به قسمت ها و زوایای نامطمئن و کند ذهن مان، که کلید خلاقیت ما هستند می باشد. می توانید زمانی را به خلاقیت اختصاص دهید. صبح زودتر بیدار شوید و یک ساعت را صرف کار روی یک پروژه شخصی کنید. یا اگر شب ها تا دیروقت بیدار می مانید، می توانید یکی دو ساعت قبل از خواب را به کار شخصی خود بپردازید.

چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم

از دیگران نظر بخواهید

این   مورد کمتر علمی است و بیشتر مبتنی بر این واقعیت است که همیشه دو تا فکر بهتر از یک فکر است. از درخواست کمک و یا پرسیدن نظر دیگران واهمه نداشته باشید. ممکن است آن ها ایده و دیدگاه منحصر به فردی ارائه دهند که شما به آن فکر نکرده باشید یا ممکن است جرقه جریان فکری کاملاً متفاوتی را در شما ایجاد کنند. گاهی اوقات تنها بلند صحبت کردن درباره ایده تان به شما کمک می کند تا به دیدگاه جدیدی دست پیدا کنید.

 

یک قلم و کاغذ بردارید و شروع به نوشتن کنید

به جای اینکه از برنامه های دفترچه یادداشت تلفن همراه خود استفاده کنید، یک قلم و کاغذ بردارید و آنچه را که می خواهید یادداشت کنید. گاهی اوقات این تجربه، تمام آن چیزی است که برای دستیابی به ایده های جدید لازم دارید. می توانید نگرانی ها، مشکلات و دغدغه های فکری خود بر روی یک کاغذ بنویسید و سپس آن را مچاله کنید.

 

برای افزایش خلاقیت دراز بکشید

نخوابید، اما آرام باشید و اجازه دهید بدن و ذهن شما آرام شود. محققان استرالیایی دریافته اند که افراد در حالت خوابیده در مقایسه با حالت ایستاده، آناگرام (بازی ای که در آن سعی می کنند از حروف واژه بسازند) را سریع تر حل می کنند. مهارت های حاصل از بازی کردن می تواند به شما در یافتن شغل، برطرف کردن چالش های کاری و بهبود زندگی حرفه ایتان کمک کند. دستیابی به این نتایج باعث شد که به این باور برسند که ممکن است خلاقانه ترین افکار را در حالی که دراز کشیده ایم داشته باشیم و همچنین می تواند توضیح دهد که چرا برخی از راه حل ها درست قبل از رفتن به رختخواب به ذهن ما می رسد.

 

منبع:

www.valetmag.com

 

مطالب مشابه

پیام بگذارید