قانون 5 ساعت در یادگیری

آیا تاکنون اصطلاح “یادگیری عمدی” را شنیده اید؟ مطمئنم که بیشتر شما ممکن با آن آشنا باشید، اما برای کسانی که نمی دانند، یادگیری عمدی، تلاش و زمانی است که شما به خصوص برای یادگیری و تسلط بر مهارت جدید صرف می کنید. با سبک زندگی شلوغ ما، یافتن زمان برای یادگیری مهارت های جدید مانند رویایی دور از ذهن به نظر می رسد، اما چنین نیست.

به موفق ترین رهبران کسب و کار امروز نگاه کنید، ایلان ماسک (Elon Musk)، بیل گیتس (Bill Gates)، مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)، اپرا وینفری  (Oprah Winfrey)یا وارن بافت (Warren Buffet). همه آن ها را درگیر در یادگیری عمدی خواهید یافت. چگونه آن ها برای این کار وقت خود برنامه ریزی می کنند؟ جواب این سؤال در قانون ۵ ساعت نهفته است. ممکن است در حال فکر کردن به این باشید که این قانون ۵ ساعت چیست؟ اجازه دهید برایتان توضیح بدهم. ایده پشت قانون ۵ ساعت این است که شما باید ۵ ساعت در هفته را به یادگیری عمدی اختصاص دهید تا مهارتی جدید کسب کنید.

با وجود برنامه های شلوغی که دارند، آن ها برای یادگیری مهارت های جدید وقت صرف می کنند تا موفق تر از قبل باشند. در این مطلب از وبلاگ نومانو به این موضوع پرداخته ایم.

 

مراحل قانون ۵ ساعت

بیشتر رهبران مشاغل که با یادگیری عمدی به موفقیت دست یافته اند، قانون ۵ ساعت را در سه مرحله مختلف تقسیم می کنند.

  1. خواندن
  2. تفکر
  3. آزمایش

 

  • خواندن

اوپرا وینفری کتاب ها و عادت خواندنش را یکی از دلایل اصلی موفقیت خود عنوان می کند. او یک بار گفت، “کتاب ها گذرگاه من به آزادی شخصی بودند.” او تنها نیست.

بیل گیتس عاشق کتاب است و سالانه ۵۰ کتاب می خواند که معادل یک کتاب در هفته است. ایلان ماسک نیز بسیار مشتاق خواندن است. وی در پاسخ به اینکه چگونه آموخته است راکت بسازد، پاسخ داد: “من کتاب می خوانم.” هنگامی که از وارن بافت در مورد راز موفقیتش سؤال شد، به سمت قفسه کتاب ها اشاره کرد و گفت: “روزانه ۵۰۰ صفحه مانند این ها را بخوانید. این دانش است که این کار رو انجام می دهد. مانند سودی است که به صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند.” اگرچه، این ها اهداف بزرگی برای یک فرد عادی هستند اما حداقل باید مهارت خواندن خود را به آرامی توسعه دهید تا بر هنر یادگیری عمدی تسلط یابید.

 

  • تفکر

“ما با سه روش می توانیم به شناخت برسیم: اول، با تفکر، که بهترین راه است؛ دوم، با تقلید، که آسانترین است؛ و سوم با تجربه، که تلخ ترین است.” کنفوسیوس (Confucius)

بیل گیتس مشهور است به این که مدتی استراحت می کند تا تفکر کند. بیل گیتس هر سال دو بار خود را از هر آنچه دنیای پیرامونش را تشکیل می دهد دوری می کند، خواه دوستان، خانواده یا آشنایان او باشند. او آن را “هفته فکر” می نامد. او هم تنها نیست. جف وینر (Jeff Weiner)، مدیرعامل شرکت لینکدین  (LinkedIn)روزانه دو ساعت را به تفکر در فعالیت های روزانه خود اختصاص می دهد.

مارک زاکربرگ به خاطر کم خوابی اش مشهور است، او گاهی اوقات تا ساعت ۶ صبح بیدار می ماند. او تمام شب با کارمندان فیس بوک  (Facebook)بحث و گفتگو می کند. وقتی رید هافمن  (Reid Hoffman)می خواهد در مورد ایده ای که به تازگی در ذهنش ایجاد شده بحث کند، یک یا چند نفر از بهترین دوستان خود از جمله ایلان ماسک و پیتر تیل  (Peter Thiel)را برای گفتگو و تفکر صدا می زند.

هر رهبر موفق کسب و کاری این عادت را دارد که روی اقدامات شما تفکر کند. قبل از رختخواب لیستی از فعالیت هایی را که می خواهید در آینده انجام دهید را تهیه کنید. شب بعد که به رختخواب آمدید، بررسی کنید ببینید چند فعالیت را با موفقیت به انجام رساندید. این به شما کمک می کند تا مواردی را که باید بهبود ببخشید تشخیص دهید و به آسانی به موفقیت دست یابید.

قانون 5 ساعت در یادگیری

  • آزمایش

آخرین مرحله از قانون ۵ ساعت، آزمایش است. آیا می دانستید توماس ادیسون (Thomas Edison)، مخترع لامپ، قبل از اختراع لامپ ۱۰۰۰ تلاش ناموفق داشته است؟ اگر به خاطر نگرش “هرگز تسلیم نشو” و آزمایش مداوم او نبود، ممکن بود ما هنوز در تاریکی زندگی می کردیم. آلبرت انیشتین (Albert Einstein) گفت: “هیچ تعداد آزمایشی نمی تواند درست بودن گفته مرا اثبات کند. یک آزمایش می تواند اشتباه مرا اثبات کند.”

اگر زندگی و مشاغل همه رهبران مشهور کسب و کار یا مارک زاکربرگ، جف بیزوس (Jeff Bezos) یا ایلان ماسک را بررسی کنید، متوجه می شوید همه ی آن ها همچنان به تجربه و آزمایش کردن ادامه می دهند. به همین دلیل است که آنان همچنان در حال ارائه محصولات و خدمات جدیدی هستند که جهان را مجذوب خود می کنند. مارک اندریسن (Marc Andreessen)، پیشگامی است که با ایجاد موزائیک (Mosaic) و نت اسکیپ (Netscape)، پر کاربردترین مرورگر وب زمان خود، انقلاب اینترنتی را آغاز کرد.

وی در یکی از مصاحبه های خود، مدیر عاملان جوان و نحوه تقویت مهارت هایشان با یادگیری عمدی و قانون ۵ ساعت را ستایش کرد. وی گفت: “اگر وقت خود را با مدیرعامل های عالی بگذرانید، پی خواهید برد که این واقعیت در مورد مارک زاکربرگ یا هر یک از مدیر عاملان بزرگ امروز یا گذشته صادق است. دانش آن ها برای نحوه اداره یک شرکت جامع است و بسیار سخت است که تنها در اوایل دهه ی ۲۰ سالگیتان تمام این موارد را یاد بگیرید. مسیری که برای اکثر افراد مفهوم بسیار بیشتری خلق می کند، گذراندن پنج تا ۱۰ سال برای کسب مهارت است.”

 

نتیجه گیری

اگر می خواهید به آنچه که این رهبران کسب و کار و کارآفرینان برتر کسب کرده اند دست یابید، باید به هنر یادگیری عمدی تسلط داشته باشید و یاد بگیرید که برای این هدف از قانون ۵ ساعت استفاده کنید. پیروی از سه مرحله خواندن، تفکر و آزمایش باعث ایجاد تغییر قابل توجه ای در شخصیت شما خواهد شد، زیرا مهارت های جدیدی را یاد می گیرید و چیزهای جدیدی که قبلاً هرگز انجام نداده اید را تجربه می کنید. زمان آن رسیده است که قدرت یادگیری عمدی را با قانون ۵ ساعت به دست آورید تا رهبر کسب و کار بهتری شوید.

مطالب مشابه

پیام بگذارید