13 روش مختلف برای تعیین اهداف شغلی

افراد اغلب از توسعه زندگی حرفه ای خود از طریق امتحان و بررسی روش های مختلف و استفاده از اپلیکیشن ها به منظور بهینه سازی برنامه ریزی و زمان بندی خود، کلافه و پریشان هستند. این مبارزه ای حقیقی و بسیار ناامیدکننده است. چرا؟ زیرا زندگی حرفه ای شان به آن بستگی دارد و نمی توانند راه حل مورد نیاز خود را پیدا کنند.اگر واقعاً می خواهید زندگی حرفه ای خود را برای بهتر شدن تغییر دهید، به یک سیستم و مجموعه ای از قوانین خاص  برای اهداف شغلی خود نیاز دارید که به طور جدی آن ها را دنبال کنید، به گونه ای که بتوانید امور اطراف را به سمتی که می خواهید سوق دهید.

اشتباه برداشت نکنید، اپلیکیشن ها و سایر روش ها راه حل هایی را ارائه می دهند، اما این راهکارها دشوار هستند و بیشتر اوقات شما واقعاً نمی توانید آنها را در کار و زندگی شخصی خود پیاده سازی کرده و به کار ببرید.

اما اولین سؤالی که هنگام تعیین اهداف شغلی خود باید از خودتان بپرسید این است که آیا شما حرفه ای مناسب را انتخاب کرده اید و آیا واقعاً باید آن را دنبال کنید؟ برای پاسخ به این سؤال، باید تمام عوامل را بررسی و ارزیابی کرده و یا خودتان این نتیجه را بگیرید یا یک مشاور حرفه ای را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد.

اما اگر تصمیم دارید برای این کار به یک مشاور حرفه ای مراجعه کنید، این مقاله را نادیده بگیرید، زیرا این نوشته برای کسانی است که واقعاً می خواهند خودشان زندگیشان را تغییر دهند و برای انجام این کار به دیگران هزینه ای پرداخت نکنند.

بنابراین، اگر هنوز هم در اینجا و در حال مطالعه این مقاله هستید، تبریک می گوییم، شما آماده اید حرفه کاری خود را تغییر دهید یا حداقل می خواهید یاد بگیرید که چگونه آن را تغییر دهید.

در اینجا ۱۳ مورد از مؤثرترین روش ها برای تعیین اهداف شغلی و نظم بخشیدن به زندگی کاریتان آورده شده است.

 

 1.  شما باید آنچه دوست دارید را شناسایی کنید و جمله خاصی را در مورد آن بیان کنید

اولین موردی که همیشه اشتباه انجام می دهیم، اهمیت دادن به کلمه “شغل” است نه “عشق“. بله درست خواندید. انتخاب های شغلی تان باید همیشه بر اساس آنچه دوست دارید باشد نه آنچه دیگران در حال حاضر انجام می دهند.

البته عوامل دیگری نیز در تعیین اهداف شغلی دخیل هستند اما این باید عامل اصلی باشد. ما می دانیم که چه چیزی را دوست داریم یا در چه چیزهایی خوب هستیم اما در طول راه فراموش می کنیم.

اما اگر بتوانید آن را تغییر دهید چه؟ اگر بتوانید تلاش کنید و برای کسب درآمد، کاری را که دوست دارید انجام دهید چه؟ خب، این یک رویای ایده آل است اما اگر می خواهید زندگی کاری فعلی خود را بهبود بخشید  برای تعیین  اهداف شغلی خود چه کاری باید انجام دهید؟ مراحل زیر را دنبال کنید:

 • عبارتی را در نظر بگیرید. این یک جمله خاص است که هدف اصلی حرفه شما را در بر می گیرد.
 • اطمینان حاصل کنید که عبارت شما با اهداف دیگرتان همخوانی داشته باشد.
 • این جمله را در جایی نصب کنید که بتوانید هر روز آن را ببینید و به خودتان انگیزه دهید.

 

 1. برای تعیین اهداف شغلی خود از تکنیک SMART استفاده کنید.

بله، هنگام تعیین اهداف شغلی خود باید باهوش باشید، اما SMART یک استراتژی کامل است که باید دنبال شود. این یک کلمه مخفف است:

 • Specific: مشخص
 • Measurable: قابل اندازه گیری
 • Achievable: دست یافتنی
 • Relevant: مرتبط
 • Timed: مدت دار (محدود به زمان خاص)

 

اهداف شغلی که بر اساس این استراتژی تعیین می کنید اهداف روزمره ای هستند که می توانند به راحتی به دست آیند اما شما واقعاً باید به آن ها پایبند باشید. چرا؟ زیرا به شما کمک می کنند تا زمان رسیدن به اهداف اصلی خود مسیر را رها نکنید. گاهی با وجود داشتن دانسته ها و منابع فراوان و تعیین اهداف مختلف، باز هم دچار مشکل می شویم و از تمام توانایی های بالقوه خود بهره نمی بریم. به خاطر داشته باشید عملی کردن دانسته ها یکی از مهارتهایی است که باید آن را بیاموزید.

چگونه اهداف SMART  شغلی خود را تعیین کنید؟ خب، شما واقعاً باید خودتان را تحت فشار قرار دهید زیرا نمی توانید هر روز خروجی و نتایج یکسان و مشابه ای را از خود انتظار داشته باشید. بیشتر روی کیفیت کار تمرکز کنید و تمام تلاش خود را برای رسیدن به موفقیت انجام دهید.

 

 1. نردبان ترقی و سکوی پرتاب اصلی را شناسایی کنید.

هدف نهایی شما چیست؟ شما باید آن را از قبل تعریف کنید زیرا بدون آن دید در ذهن خود نمی توانید در مسیر پیش بروید و احتمالاً بدون پیدا کردن شغل نمی توانید آن هدف را بیابید. 

بعد از اینکه شغلی اتخاذ کردید، متوجه می شوید که پارادایم شغلی چگونه کار می کند و چه شغلی می تواند برای شما مناسب ترین شغل در دنیای حرفه ای باشد.

وقتی متوجه شدید چه شغلی می خواهید داشته باشید، برای آن شغل یک دوره کارآموزی بگذرانید یا برای شغلی این دوره را بگذرانید که کمک می کند تا به شغل مورد نظر خود نزدیک شوید.

 

 1. یک رزومه کاری کامل و جامع بنویسد

ساخت رزومه یکی از مهمترین اهدافی است که باید انجام شود اما نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که ساختن یک رزومه عالی تنها مربوط به دست آوردن آن شغل نیست بلکه خیلی فراتر از این هاست.

ساخت یک رزومه عالی در مورد یادگیری توانایی تفکر و تحلیل خود از دیدگاه شخص دیگر نیز هست. چطور می توانید این کار را انجام دهید؟ خب، اگر بتوانید متوجه شوید که سایر افراد انتظار دارند چه چیزی را در یک رزومه عالی مشاهده کنند، می توانید به ایده آگاهانه ای از دید آن ها و در نهایت آنچه دنیای حرفه ای از شما می خواهد، دست یابید.

اگر می خواهید رزومه ای عالی و کامل بنویسید، از اشتباهات زیر خودداری کنید:

 • به هم ریختگی
 • فونت های نامناسب
 • بی دقتی
 • اطلاعات غیر ضروری و نامرتبط

 

 1. از خودتان سؤالات سخت بپرسید

در دوران تحصیل، این را از معلمان خود شنیده اید که سؤال بد وجود ندارد. کاملاً درست است. اما باید این را در نظر داشته باشید که برخی از سؤالات بهتر از سؤالات دیگر هستند.

اما از چه کسی باید این سؤالات را بپرسید؟ خب، باید از کسی بپرسید که می داند مقصود و اهداف نهایی شما چیست؟ بدیهی است که این فرد خود شما هستید. شما باید در مورد کوچکترین جزئیاتی که به اهدافتان مربوط است، از خودتان سؤال کنید.

13 روش مختلف برای تعیین اهداف شغلی

 1. اگر درجا می زنید و پیشرفت نمی کنید، به یاد داشته باشید که در قرن ۲۱ زندگی می کنید

ما می دانیم که دنبال کردن تمام اهداف شغلی خود به طور مداوم علاوه بر فعالیت های شخصی و کاری روزمره بسیار زیاد است. اگر فکر می کنید که با آن ها احاطه شده اید، می توانید از یک دستیار دیجیتال استفاده کنید تا همه موارد را برای شما پیگیری و بررسی کند.

نباید از این موضوع شرمنده شوید زیرا همه متخصصان حرفه ای برای پیگیری هر چیزی از دستیاران شخصی استفاده می کنند تا بتوانند به راحتی روی کارشان متمرکز شوند. همچنین بسیاری از متخصصان برای پیشرفت شغلی  و رسیدن به اهداف شغلی بر توسعه مهارتهای نرم در کنار مهارت های سخت خود تمرکز می کنند.

برنامه یا وب سایتی که نیازهای شما را بهتر برآورده می کند و مناسب شما است را پیدا کنید، اما اگر یک حرفه ای واقعی هستید و نیاز به یافتن بهترین برنامه برای رسیدن به اهداف شغلی دارید، از نرم افزار مدیریت وظایف نومانو استفاده کنید.

 

 1. موفقیت خود را به وضوح تجسم کنید

به یاد داشته باشید که عوامل ناامید کننده زیادی وجود دارد که می تواند شما را از رسیدن به اهداف شغلی تان دور کند و در این میان دلسردی احتمالاً بیشترین تأثیر را دارد. شما باید با آن مقابله کنید.

این کار شما را در مواقع و لحظات دشوار، فعال و شاد نگه می دارد و به شما یادآوری می کند اگر این کار را انجام دهید و تسلیم نشوید به نتایجی شگفت انگیزی  در  اهداف شغلی خود خواهید رسید.

 

 1. عبارت هدف شما باید مثبت باشد

این مرحله با تجسم ارتباط مستقیم دارد. اهداف شغلی اغلب ممکن است دور از دسترس یا بعید به نظر بیایند، بنابراین این وظیفه شماست که جمله تان تا حد ممکن مثبت باشد تا بتوانید ذهن خود را آموزش دهید که همیشه در مورد نکات مثبت فکر کند. 

این امر به شما کمک می کند هر بار با افکار و احساسات مثبت با سخت ترین کارها و چالش ها برای رسیدن به اهداف شغلی مواجه شوید.

 

 1. شبکه حرفه ای خود را بر پایه هدف و علاقه بسازید

امروزه شبکه حرفه ای یک سرمایه ضروری است. شبکه حرفه ای به شما کمک می کند تا به تمام پله های ترقی مهم که برای رسیدن به اهداف شغلی نهایی شما ضروری هستند، برخورد کنید.

شما باید شبکه خود را در پیرامون افرادی بسازید که در واقع شایسته آن هستند. این افراد علاقه و اشتیاق شما برای رسیدن به اهداف شغلی را به اشتراک می گذارند و شما را ترغیب می کنند که سخت کار کنید و به موفقیت برسید.

اضافه کردن افرادی از حوزه شخصی تان امری ضروری است اما باید افرادی از حوزه های دیگر را نیز اضافه کنید. این کار به شما کمک می کند دیدگاه کاملاً متفاوتی درباره خود و کارتان بدست آورید.

 

 1. رقبای خود را ارزیابی و از آن ها یاد بگیرید

اگر به دنیای فریلنسینگ تعلق دارید، این مورد به درستی برای شما صدق می کند. برای تعیین اهداف شغلی تان باید یک فریلنسر یا صاحب یک کسب و کار کوچک وجود داشته باشد که شما بسیار تحت تأثیر او قرار دارید.

اگر وجود دارد، پس خوب است اما اگر وجود ندارد، باید اطراف را جست و جو کنید و موفق ترین فرد را در زمینه کاری خود بیابید و استراتژی هایی که او برای موفق شدن استفاده می کرده است را بیاموزید.

 

 1. هنر مدیریت زمان را برای رسیدن به هدف یاد بگیرید

زمان بسیار با ارزش است. اگر واقعاً می خواهید در هر کاری موفق شوید، باید هنر مدیریت زمان را بیاموزید. زمان مود نیاز اهداف شغلی خود را محاسبه و مطابق با آن روز خود را برنامه ریزی کنید. این امر به شما کمک می کند در وقت و انرژی خود صرفه جویی کنید و شما را قادر می سازد که کارهای خود را اولویت بندی کنید.

 

 1. نقاط قوت و ضعف خود را از لحاظ استراتژیکی مشخص کنید

شما اهداف خود را تعیین کرده اید، اکنون باید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید. با این کار، نقاط قوت خود را متوجه خواهید شد و اینکه آیا باید وقت خود را صرف فعالیت هایی کنید که فراتر از توان شما هستند. اما در وهله اول چرا وقت خود را صرف این فعالیت ها می کنید؟

خب، تمام فعالیت ها برای رسیدن به هدف شما ضروری هستند و بنابراین اگر می خواهید به اهداف خود برسید باید چیزهای جدیدی را بیاموزید. اما اگر تعداد آن ها خیلی زیاد شده و نمی توانید همه چیز را یاد بگیرید، از شبکه خود درخواست کمک کنید. علاوه بر این، می توانید نقاط قوت و ضعف خود را با آزمون استعداد، درک و شناسایی کنید.

 

 1. از مزایای هر منبعی که در اختیارتان است استفاده صحیح کنید

برای  اهداف شغلی منابع بسیار ارزشمند هستند و اگر در اختیار شما قرار دارند نباید آن ها را هدر دهید. ما غالباً هنگام تعیین اهداف شغلی حرفه ای، تسلیم دید تونلی می شویم. معنی آن چیست؟ این بدان معناست که وقتی در واقعیت روش های مختلفی برای انجام  اهداف شغلی وجود دارد، ما فکر می کنیم تنها یک راه وجود دارد. 

وقتی این موضوع پیش آمد، باید تمام گزینه های خود و منابع را در نظر بگیرید. به صورت آنلاین تحقیق کنید و خود را با منابع زیادی برای رسیدن به اهداف شغلی خود مجهز کنید.

مطالب مشابه

پیام بگذارید