فرهنگ کلاس آنلاین

 با توجه به نیاز های جدیدی که در دوران بحران کرونا به وجود آمده است، توسعه فناوری روش های متعددی را همچون برگزاری کلاس آنلاین و استفاده از سیستم های آموزش الکترونیکی در اختیار مدرسان و فراگیران قرار داده است.

 با فراگیر شدن آموزش های آنلاین و از راه دور، معلمان و دانش آموزان دیگر مجبور نیستند که ارتباط خود را با یکدیگر از دست بدهند.

 با این وجود، در کنار استفاده از آموزش های مجازی، دغدغه های جدیدی نیز به این فرایند اضافه شده و فرهنگ جدیدی را در ارتباط میان افراد ایجاد کرده است. برای مثال اینکه چگونه باید از راه دور با دانش آموزان ارتباط برقرار کرد.

برخی اذعان دارند که گفتگوی تصویری در کلاس های آنلاین زمان بیشتری را برای ارتباط به هر دانش آموز فراهم می آورد و به معلمان کمک کرده است که روابط معناداری با دانش آموزان خود ایجاد کرده و آنها را به آموزش ترغیب و حرفه آنها را نیز غنی ساخته است.

 

ایجاد انگیزه در فراگیران و ایجاد پیوند میان دانش آموزان در یک کلاس، متریال های اساسی ای برای آموزش آنلاین محسوب می شوند. ما در این مقاله ۴ روش را برای تقویت فرهنگ ارتباط معلمان و فراگیران از راه دور مورد بررسی قرار داده ایم.

 

روی انرژی نهفته در کلاس درس آنلاین سرمایه گذاری کنید.

 از انرژی ای که خود کلاس به شما می دهد استفاده کنید. پیدا کردن دانش آموزانی که تمایل به کمک به همکاسی های خود دارند بسیار مهم است. دانش آموزان را تشویق کنید که سوالی بپرسند و به یکدیگر پاسخ دهند. پروژه های کار گروهی مختلفی را در نظر بگیرید.

 

 برای مثال، اگر دانش آموزی به نوشتن علاقه دارد، از این اشتیاق برای الهام بخشیدن به افرادی که علاق زیادی به نوشتن ندارند استفاده کنید.  در کلاس آنلاین تلاش آنها را به انجام دادن کار هایی که حتی علاقه به انها ندارند ستایش کنید.

برخی از دانش آموزان به دلیل پیش ذهنیت هایی که دارند و ترس از عدم موفقیت، از کلاس آنلاین دوری می کنند و فعالیت کمی در کار های گروهی از خود نشان می دهند. بنابراین درک عمیق از روحیات دانش آموزان و درک موقعیت آنها بسیار مهم است.

حتی اگر نتوانید ملاقات و جلسات رو در رو داشته باشید، اطمینان حاصل کنید که هنوز دانش آموزان شما می توانند با شما ارتباط برقرار کنند. می توانید در سیستم مدیریت آموزش آنلاین خود، از پلتفرم های تقدیر و باز خورد (کودوس) استفاده کنید. ویژگی این پلتفرم ها در این است که مجموعه گسترده ای از ویژگی های منحصربفرد و استاندارد که باعث ایجاد انگیزه و الهام بخشی دانش آموزان شما برای حرکت رو به جلو می شود، را به شما ارائه می دهد.

 

از گفتگوهای دشوار نهراسید و بستر آن را در کلاس فراهم کنید.

با اینکه معلمان ارتباط ها و گفتگوها را در کلاس آسان می کنند، اما نباید این را فراموش کرد که معلمان برای دانش آموزان نقس یک الگوی اجتماعی و شخصی را نیز ایفا می کنند.

برای اکثر دانش آموزان، گفتگو درباره اطلاعاتی که از اخبار و اتفاق های پیرامون خود دریافت می کنند، بسیار رایج است. شاید شما تنها فرد با صلاحیت در زندگی دانش آموز باشید که مایل است تا به حوادث پیرامونی پرداخته و حتی درباره بحران کرونا با دانش آموزان به صورت صریح صحبت کرده و به آنها اطمینان خاطر دهد که حضور آنها در کلاس های آنلاین به معنای کنار گذاشتن آنها نیست.

بنابراین، صحبت کردن در مورد آنچه که این روزها اتفاق می افتد در کلاس آنلاین دارای اهمیت است. شما می توانید با ارائه یک چشم انداز آین گفتگو ها را قالب بندی و مدیریت کنید. هیچ گاه نگذارید که دانش آمزان امید خود را از دست بدهند. به آنها احساس قدرت بدهید تا بتوانند در کلاس آنلاین صحبت کنند و همواره از آنها پشتیبانی کنید.

یکی از بهترین استراتژی ها در مدیریت و توجه به گفتگوها در کلاس آنلاین، نشان دادن همدلی است. در این روز ها سعی کنید که دانش آموزان را قضاوت نکنید. توجه به سلامت عاطفی دانش آموزان در دوران بحران بسیار اهمیت دارد. اگر دانش آموزان نمی دانند که احساسی را که در کلاس آنلاین دارند را بیان کرده و با آن کنار بیایند، این امر می تواند در یادگیری آنها اختلال ایجاد کند.

 سعی کنید به دانش آموزان نحوه تعامل در کلاس آنلاین را آموزش دهید. اینکه چطور می توانند با همکلاسی های خود گفتگو کنند، چه وسایلی را باید در کنار خود هنگام شرکت در کلاس آنلاین داشته باشند و غیره.

 همانطور که معلم در کلاس های حضوری قوانینی را برای کلاس خود وضع می کند، سعی کنید قوانینی را مطابق با شرایط کنونی برای کلاس آنلاین خود وضع کنید و این قوانین را برای دانش آموزان خود شرح دهید.

 

دانش آموزان را تشویق کنید تا بتوانند درباره خودشان صحبت کنند.

 در کلاس آنلاین بگذارید که دانش آموزان بتوانند در کلاس آنلاین ابراز وجود کنند. اینکه چه کسی هستند و این روز ها چگونه فکر می کند. به دغدغه های آنها خوب گوش فرا دهید. به خاطر داشته باشید که در آموزش‌ الکترونیکی و کلاس‌ آنلاین، دانش آموزان اعتماد به نفس بیشتری برای برقراری ارتباط دارند و در مباحث کلاس می توانند تعامل بیشتری با معلم داشته باشند.

 

 در کلاس آنلاین به محیط پیرامون خود توجه کنید

شرایط تدریس را فراهم کنید، به ‌عنوان معلم و با توجه به ساعات زندگی شخصی خود، زمانی را برای تدریس آنلاین انتخاب کنید که کمترین فاکتورهای حواس‌پرتی را داشته باشید. قبل از شروع کلاس، تلفن همراه خود را بی‌صدا و تلویزیون را خاموش کنید، همه وسایل و مدارک لازم را دم دست قرار دهید و با لباسی رسمی شروع به‌ کار کنید.

 با تصویر و گاهی صدا به دانش‌‌آموزان نشان دهید که فضای کلاس آنلاین شما شبیه کلاس های حضوری پیش می رود. برای مثال همانند کلاس‌های حضوری و با یک ارتباط تصویری کوتاه، حضور دانش آموزان را در کلاس خوش‌آمد بگویید.

 

آنچه که یک کلاس آنلاین را به یک محیط پویا  تبدیل می کند، ارتقای فرهنگ  استفاده از آن است. آشنایی با  محیط آموزش های مجازی و چالش ها آن موجب می شود که  هم معلمان و هم دانش آموزان مدیریت بهتری  در آن داشته باشند و کارایی بهتری از آن کسب کنند.

مطالب مشابه

پیام بگذارید