آیا می خواهید موفق باشید؟ فکر کردن در مورد شکست را متوقف کنید

“اگر می خواهید موفق باشید، چرا وقت خود را با فکر کردن در مورد این که نمی خواهید شکست بخورید، تلف می کنید؟” این سؤال ساده ای است که می تواند رویکرد شما نسبت به کسب و کار و زندگی را تغییر دهد. ترس از شکست بسیار قدرتمند و تأثیرگذار است، اما آنچه قدرتمندتر است ترس از موفقیت است.

از خودتان بپرسید که چه چیزی در ذهنتان می گذرد که مانع از کاری که می خواهید انجام دهید می شود، خواه این کار صحبت کردن با یک شخص، ارسال ایمیل به یک سرمایه گذار بالقوه یا حتی رفتن به سالن ورزش بوده باشد. اغلب افراد به این سؤال این طور پاسخ می دهند، “خب، نمی دانم چه بگویم” یا “اگر او از آنچه که باید بگویم خوشش نیاید چه؟” مردم خود را با “چه می شود اگر”ها بمباران می کنند.

تمام این سناریوها ممکن است اتفاق بیفتد، اما واقعیت این است که هنوز اتفاق نیفتاده اند. با این وجود، عدم اطمینان در مورد این “چه می شود اگر”ها شجاعت و اعتماد به نفس شما را برای کاری که می خواهید انجام دهید از بین می برد، حتی با آگاهی به اینکه آن کار می تواند کسب و کار و زندگی شما را بهبود بخشد.

بگذارید توضیح دهیم که چرا این اتفاق می افتد و چه کاری می توانید در اینباره انجام دهید.

 

شکست برای محافظت از ما در برابر مرگ عاطفی در نظر گرفته و طراحی شده است

شما نمی خواهید شکست بخورید. شما می خواهید فرد موفقی باشید. این ممکن است بسیار غیر عادی به نظر برسد، اما مغز و احساسات شما نمی توانند تفاوت بین این دو را بیان کنند. شما نمی خواهید اشتباه کنید، خجالت زده و شرمنده شوید. بنابراین شما هر کاری را که ممکن است برای به دست آوردن بیشترین اطلاعات ممکن و ایجاد سناریوهایی که این اطمینان را به شما می دهند که کاری که می خواهید انجام دهید واقعاً سنجیده و بی نقص است، انجام می دهید.

اتفاقاتی نیز در این میان رخ می دهد: در حالی که شما ارزیابی بایسته خود را انجام می دهید، به دنبال دلایلی می گردید که نباید از این فرصت استفاده کنید. ممکن است شما متوجه این موضوع نشوید، اما لحظه ای که وارد یک اتاق می شوید، ایمیل خود را باز کرده و یا حتی از خواب بیدار می شوید، ذهن شما به دنبال بهانه ای است تا توجیه کند که چرا نباید در مورد شرکت خود با آن سرمایه گذار صحبت کنید یا برای تمرین کردن به سالن ورزشی بروید.

ذهن شما می گوید: “سالن ورزشی خیلی دور است.” ” باید زود بیدار شوم.” “من نمی توانم زود بیدار شوم.” “من خیلی خسته ام.” “این سرمایه گذار نمی خواهد به من پول بدهد.” ” استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی من برای اینستاگرام افتضاح است” و…

آیا می خواهید موفق باشید؟ فکر کردن در مورد شکست را متوقف کنید

شکست شبیه سازی شده مانند احساس شکست واقعی است

شما انقدر سناریویی که ممکن است در آن شکست رخ دهد را در ذهن خود مرور می کنید تا جایی که دیگر واقعی به نظر برسد. شما این تجربه ها را بارها شبیه سازی می کنید، و با این کار، حتی اگر هیچ اتفاقی نیفتاده باشد، واقعی به نظر می رسند. بعد از مدتی، ذهنتان شما را ترغیب می کند که فکر کنید تمام این “تجربه ها” در مورد شکست را تجربه کرده اید، در حالی که هرگز آن ها را تجربه نکرده اید، و تنها هزاران شبیه سازی از آن را تجربه کرده اید.

این امر باعث می شود ذهن شما هیچ درکی از احساس موفقیت نداشته باشد. به عبارت دیگر، برایتان موفقیت بسیار ناشناخته و ترسناک است، شاید ترسناک تر از شکست. ذهن شما نمی تواند درک کند که موفقیت چگونه می تواند باشد زیرا هرگز ذهن خود را در آن سناریوها قرار نمی دهید.

 

چطور از نابود کردن موفقیت خود اجتناب کنیم

اکنون تصور کنید که تمام وقت و انرژی خود را صرف تمرکز روی شکست کرده اید بدون اینکه “چه می شود اگر” های دیگر را در نظر گرفته باشید. مثل اینکه، چه می شود اگر آن ایمیل را برای درخواست یک جلسه با یک سرمایه گذار ارسال کنید، و پاسخ مثبت دریافت کنید؟ چه می شود اگر شما به سالن ورزشی بروید، ورزش کنید و احساس خوبی داشته باشید؟

اگر ذهن خود را برای موفق شدن آماده نمی کنید، جای تعجب نیست که وقتی به موفقیتی می رسید، تصوری ندارید که چه کاری باید انجام دهید. هنگامی که افراد موفقیت خاصی می رسند که اغلب انتظار و یا آمادگی اش را نداشتند، غالباً آن را از دست می دهند.

وقتی از شکست خیلی می ترسید، تمام انرژی خود را برای جلوگیری از بروز آن به کار می بندید. 

 

در مورد موفقیت به همان روشی که در مورد شکست فکر کردید فکر کنید

چه می شود اگر برای موفقیت برنامه ریزی کرده و آماده شوید؟ به هر حال این همان چیزی است که شما می خواهید. انرژی و تمرکز شما به واقعیت تبدیل می شود، بنابراین اگر تمام انرژی خود را برای اجتناب و جلوگیری از شکست اختصاص می دهید، احتمالاً ناخودآگاه آن را آشکار می سازید. اگر این امر واقعیت داشته باشد، قرار دادن تمام انرژیتان در راستای موفق بودن ممکن است سناریوی متفاوتی ایجاد کند.

بیشتر ما، وقت و انرژی زیادی را صرف تلاش برای جلوگیری از شکست کرده ایم. با برنامه ریزی برای موفقیت، یعنی همان چیزی که شما می خواهید بدان دست یابید، انرژی خود را روی آن متمرکز می کنید. وقتی این اتفاق بیفتد، شوکه و سوپرایز نمی شوید. در عوض، بخشی از برنامه شما می شود.

تنها تفاوت این است که ترس از شکست چیزی است که ذهن شما معتقد است آنقدر تجربه اش کرده اید تا با آن آشنا شوید. با این کار، اکنون فرصتی برای ایجاد رابطه ای مشابه و قدرتمندتر با ترستان از موفقیت، که چیزی جدید و ناشناخته برای شماست، در اختیار دارید.

این تغییر می تواند تغییر زندگی با محدود کردن تمرکز شما در مورد شکست و “چه می شود اگر”ها باشد و در عوض تمرکز خود را بر روی  موفق بودن قرار دهید. حتی استفاده از آن گفتار، موفق بودن را اجتناب ناپذیر می کند.

مطالب مشابه

پیام بگذارید