مزایای ویدئو کنفرانس

در گذشته تنها شرکت های بزرگ از ویدئو کنفرانس استفاده می کردند، اما اکنون دیگر ویدئو کنفرانس تبدیل به یکی از روش های اصلی ارتباطی و همکاری برای سازمان ها در هر اندازه و تقریباً در هر صنعتی مانند آموزش، پزشکی، مالی و نظامی و غیره شده است. مانند همه فناوری ها، از نقطه نظرات مختلف ویدئو کنفرانس نیز مزایا و معایب خود را دارد. در این مقاله، ما در مورد تعریف  این ابزار و مزایای ویدئو کنفرانس و معایب استفاده از  این فناوری صحبت خواهیم کرد تا به شما در گرفتن تصمیمی هوشمندانه کمک کنیم.

 

ویدئو کنفرانس چیست؟

ویدئو کنفرانس به برگزاری یک جلسه ویدئویی توسط مجموعه ای از فناوری های ارتباطی گفته می شود که به دو یا چند نفر در مکان های مختلف امکان ارتباط همزمان از طریق ارسال صدا و تصویر را می دهد. به شرط داشتن یک نرم افزار ویدئو کنفرانس، کامپیوتری مجهز به وب کم، میکروفون، اسپیکر و اتصال اینترنت، می توانید به راحتی یک کنفرانس آنلاین را میزبانی کنید.

مزایای ویدئو کنفرانس

مزایای ویدئو کنفرانس

  1. بهره وری و کارایی بالاتر. با حذف موانع زمانی و مکانی، ویدئو کنفرانس می تواند برای برقراری ارتباط با همکاران، مشتریان و شرکا در هر زمان و هر مکانی مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب، جلسات می توانند بسیار کوتاهتر و کارآمدتر شوند.
  2. انعطاف پذیری بیشتر. یکی از مزایای تماس تصویری این است که به شما انعطاف بیشتری می دهد. حتی اگر به دلایلی در خارج از منزل باشید نیز می توانید به راحتی با لپ تاپ، تلفن هوشمند، iPad یا سایر وسایل ارتباطی خود یک ویدئو کنفرانس را شروع کرده یا به آن بپیوندید.
  3. ارتباطات مؤثر و کارآمدتر. در مقایسه با تماس های صوتی، ویدئو کنفرانس نوعی ارتباط غیرکلامی را برای شرکت کنندگان فراهم می کند که یک وسیله ارتباطی مؤثر است.
  4. گزینه ای مناسب برای دورکاری، مصاحبه آنلاین و آموزش از راه دور. علاوه بر جلسات تجاری و آموزش کارکنان، ویدئو کنفرانس همچنین می تواند کارهای از راه دور مانند ارتباط از راه دور، مصاحبه آنلاین و آموزش الکترونیکی را امکان پذیر کند.
  5. صرفه جویی در هزینه و وقت خود. از مزایای قابل توجه ی ویدئو کنفرانس می توان به اختصاص هزینه های کمتر به سفرهای کاری و آموزش کارکنان و همچنین اختصاص زمان کمتر به جلسات، آموزش و پروژه ها به دلیل بهبود ارتباط بین شرکت کنندگان، کارآموزان و هم تیمی ها، اشاره کرد.

 

معایب ویدئو کنفرانس

اگرچه مزایای استفاده از ویدئو کنفرانس بسیار زیاد است اما ویدئو کنفرانس نکات منفی هم دارد. عیب اصلی ویدئو کنفرانس این است که ممکن است به شدت به اتصال شبکه وابسته باشد. مسئله پهنای باند می تواند منجر به مشکل در ارسال ویدئو، صدا و فایل ها شود، که این موضوع احتمالاً بر کیفیت ارتباط و همکاری تأثیر می گذارد. علاوه بر این، اگرچه ما می توانیم از ابزار ویدئو کنفرانس برای ایجاد یک جلسه آنلاین و رو در رو استفاده کنیم، اما هنوز تا حدودی با عدم تعاملات فردی روبرو هستیم.

 

ویدئو کنفرانس ابزاری مؤثر برای برقراری ارتباط آنی است که افراد را قادر می سازد تا به روش سازنده و راحت تر با یکدیگر همکاری کنند. با توجه به آنچه در بالا گفته شد بدیهی است که مزایای ویدئو کنفرانس از معایب آن بیشتر است.

 

منبع:

www.eztalks.com

مطالب مشابه

پیام بگذارید