اهمیت فکر کردن خارج از چارچوب

بدون شک درباره اهمیت فکر کردن خارج از چارچوب شنیده اید. اما این نوع تفکر دقیقاً به چه معناست، چرا مهم است و چگونه می تواند به حرفه شما منفعت برساند؟

تفکر خارج از چارچوب به این معنی است که شما مایل هستید راه حل ها و روش های مختلفی را برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود در نظر گرفته و انجام دهید. مانند این است که بگوییم: شما می خواهید از نقطه A به نقطه B بروید، اما لزوماً نیازی ندارید یا نمی خواهید مسیر درست و امتحان شده را برای رسیدن به آنجا طی کنید.

تفکر خلاقانه و متفاوت می تواند تأثیر شگرف و مثبتی بر حرفه شما داشته باشد. در اینجا دلیل این که چرا باید خارج از چارچوب فکر کنید و اینکه چگونه می تواند به شما کمک کند آورده شده است:

 

پرسش درباره شرایط موجود اقدامی مناسب است

اگر همه افراد چیزها را به همان شکلی که هستند می پذیرفتند، هیچ وقت هیچ نوآوری یا پیشرفتی در دنیا صورت نمی گرفت. اگر توماس ادیسون شانه بالا می انداخت و فکر می کرد لامپ های گازی خوب و کافی هستند، لامپ برق و برق مورد نیاز برای تأمین انرژی آن ها، هرگز تولید نمی شد. اگر او خارج از چارچوب فکر نمی کرد، جهان ممکن بود (به معنای واقعی کلمه) مکانی بسیار کم نور باشد.

اگر به مسائل به عنوان چیزی غیرقابل تغییر نگاه کنید، پس هیچ چیز هرگز بهبود نخواهد یافت و بهتر نخواهد شد. با تفکر خارج از چارچوب و زیر سال بردن وضع موجود، دائماً در حال بررسی این موضوع هستید که چگونه می توانید یک تجربه، محصول یا خدمات را بهبود ببخشید. این امر به شما این امکان را می دهد که رشد خود را ادامه دهید و می تواند منجر به تصمیماتی هوشمندانه و آینده نگرانه در کسب و کار شود.

 

چشم انداز وسیع تر با تفکر خارج از چارچوب

اگر بسته فکر می کنید، جهان می تواند بسیار کوچک شود. تفکر خارج از چارچوب می تواند جهان بینی شما را گسترش دهد، به شما این امکان را بدهد که چشم انداز بهتر و وسیع تری نسبت به وقایع و اتفاقات کاری (و زندگی) داشته باشید. وقتی می خواهید دیدگاه های جایگزین و روش های انجام کار را در نظر بگیرید، در برابر چشم اندازهای مختلف و راه حل های بالقوه دید بازتری خواهید داشت.

این امر می تواند شما را در برابر ایده های مختلف پذیراتر کند، این بدان معناست که شما با یک جهان بینی و گستره دید کوچک محدود نخواهید شد. این امکانات بی پایان هستند وقتی پذیرای امکانات و احتمالات نامحدود و بی حد و حصر باشید!

اهمیت فکر کردن خارج از چارچوب

کار با کیفیت بالاتر

شرکت های موفق رویکرد متفاوتی به فرهنگ سازمانی دارند. به عنوان مثال، شرکت Zappos را در نظر بگیرید. این شرکت پاداش و مزایایی مانند وعده غذایی و خدمات سلامت رایگان را ارائه می دهد.

از طرفی، فک کردن به کنار گذاشتن این مزایا به خاطر این که تهدیدی برای درآمد خالص شرکت است، آسان خواهد بود. با این حال، در طولانی مدت به اهمیت و نتیجه مثبت آن می رسند. آن ها می بینند که با ارائه این مزایا، کارکنان بهتری را جذب و نگه می دارند. کارمندان شاد و سالم تمایل دارند که کارآمد، وفادار و سخت کوش تر باشند.

با فکر کردن خارج از چارچوب با فرهنگ سازمانی خود، آن ها در نهایت استعداد بهتری از میان کارمندان و کار را جذب و به دست می آورند، که باعث می شود هزینه ای که برای این پیشنهادات و مزایا صرف می کنند بسیار ارزشمند باشد.

 

حل مسأله خلاقانه تر

هنگامی که خلاقانه و متفاوت فکر نمی کنید، پیشرفت شغلی شما ممکن است متوقف شود. وقتی تعداد محدودی راه وجود دارد که می توان کارها را انجام داد، به معنای این است که برای رسیدن به اهداف تان محدودیت وجود دارد.

از سوی دیگر، تفکر خارج از چارچوب باعث می شود، به یکباره امکانات و فرصت های بیشتری پیش روی خود بینید. وقتی هر راه حل ممکن را در نظر می گیرید، در واقع ممکن است راه های خلاقانه تری برای حل مشکلات ارائه کنید.

 

تفکر خارج از چارچوب به شما کمک می کند تا متمایز از سایرین باشید

شما متولد شده اید تا کاری خاص و متمایز انجام دهید. وقتی بتوانید از دیدگاه خلاقانه ای به کار و حرفه خود نگاه کنید، در اصل به خود اجازه می دهید متفاوت فکر کنید.

توانایی تفکر خارج از چارچوب می تواند برای شما به عنوان یک فرد یا یک کسب و کار یک نقطه قوت و امتیاز باشد. رهبران حرفه ای و شرکت های پیشگام این موضوع را به خوبی می دانند. یک مثال معروف، شرکت عظیم اپل است که حرفه خود را بر اساس این اصل بنا کرده است که: “متفاوت فکر کنید.”

نکته اخلاقی داستان چیست؟ از متفاوت بودن نترسید، زیرا این امر می تواند شما را از رقبا جدا کند و به شما کمک کند تا در حرفه خود به خوبی ظاهر شوید.

 

سازگار و انطباق پذیر بمانید

چه نویسنده باشید، چه تاجر یا مؤسس یک کامیون سیار غذا، یک چیز مسلم است: شغل و حرفه شما با گذشت زمان تغییر خواهد کرد. فناوری، سلیقه مردم و انواع مختلفی از عوامل به طور مداوم در حال پیشرفت هستند و باید بتوانید خود را با شرایط تطبیق دهید.

شاید یکی از عمیق ترین تأثیرات تفکر خارج از چارچوب این باشد که به شما کمک می کند تا با شرایط سازگار باشید. ذهن شما روی ایده ها یا راه حل ها یا موقعیت های جدید متمرکز و محدود نخواهد شد و بنابراین بهتر می توانید واکنش نشان دهید و اقدامات لازم را اتخاذ کنید.

مطالب مشابه

پیام بگذارید