آموزش الکترونیکی و اثرات آن روی محیط زیست

 بیشتر افراد با مزایای آموزش الکترونیکی همچون راحتی و انعطاف پذیری آشنا هستند. اما کمتر کسی درباره مزایای زیست محیطی ای که آموزش الکترونیکی به همراه دارد و قابل اندازه گیری است آشنا است. ما در این مقاله اثرات آموزش آنلاین در محیط زیست که منجر به یک زندگی سبز می شود را مورد بررسی قرار داده ایم:

 

۱-در آموزش آنلاین فراگیران از سوخت کمتری استفاده می کنند

 بر اساس اطلاعات سنجش آمار کشور آمریکا، آمریکایی ها به طور متسوط سالانه ۶۰۰ گالن بنزین مصرف می کند که برای هر خانوار در حدود ۲۶۰۰ دلار است. استفاده از کلاس های آنلاین نه تنها موجب صرفه جویی در مصرف سوخت در حین رفت و آمد و در نتیجه کمک به بودجه خانواده نیز می شود بلکه، استفاده از یک منبع انرژی غیر قابل بازگشت را نیز محدود می کند.

 

 ۲-انتشار دی اکسید کربن را کاهش می دهد

تحقیقات مؤسسه محیط زیست استکهلم نشان می دهد دانشجویانی که از برنامه آموزش آنلاین استفاده می کنند، ۹۰ درصد کمتر از دانشجویان دیگری که از روش های سنتی حضور در کلاس استفاده کرده و مجبور به سفر هستند، دی اکسید کربن تولید می کنند.

این امر به این دلیل است که فراگیران با آموزش آنلاین نیازی به رفت و آمد و استفاده از ماشین ندارند.

 

۳-آموزش الکترونیکی از منابع طبیعی کمتری استفاده می کند

علاوه بر محدود کردن سوخت مورد استفاده برای رفت و آمد با ماشین، آموزش الکترونیکی نسبت به آموزشی که در یک کلاس حضوری اتفاق می افتد از منابع طبیعی کمتری استفاده می کند. نخست اینکه آموزش آنلاین از مصرف انرژی برای گرم کردن یا خنک کردن یک کلاس جلوگیری می کند. از طرف دیگر آموزش الکترونیکی نیاز به پلاستیک، فلز، چوب، مصالح ساختمانی و سایر منابع غیر قابل تجدید را کاهش می دهد.

آموزش الکترونیکی و قطع درختان کمتر

۴- از قطع درختان بیشتر جلوگیری می کند

استفاده از محتوای آموزشی به صورت تکالیف، کتابهای درسی و سایر مطالب دیجیتالی، در مصرف کاغذ صرفه جویی می کند. براساس بنیاد ملی حیات وحش آمریکا، بیش از ۶۰ درصد زباله ها توسط مؤسسات آموزشی تولید می شوند. هر تن کاغذی که دور ریخته می شود ۱۶ درخت بزرگ را از بین می برد. علاوه بر این، صنعت تولید کاغذ سومین صنعت بزرگ به جهت مصرف سوخت های فسیلی در بین کلیه صنایع دیگر است.

 

۵- از جوهر چاپگر کمتری استفاده می شود

هنگامی که تکالیف مربوط به یک برنامه آموزشی آنلاین به دیجیتالی تبدیل می شود، با کاهش ضایعات ناشی از تولید و دفع کارتریج های جوهر چاپگر، از محیط زیست محافظت می کند. هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰ کارتریج به محل های دفن زباله اضافه می شوند. دانشمندان تخمین می زنند که تجزیه کامل کاتریج ها تا ۱۰۰۰ سال طول می کشد.

 

در حالی که شرکت در  یک آموزش مجازی مزایای بسیاری برای فراگیران دارد، از جمله انعطاف پذیری و امکان شرکت در کلاس از هر نقطه مختصات مکانی، نباید از تأثیر محیطی آن صرف نظر کرد. فراگیران می توانند با استفاده از سیستم های آموزش آنلاین، ردپای کربن خود ( carbon footprint) را کاهش دهند.

مطالب مشابه

پیام بگذارید