آموزش آنلاین در دوران کرونا

 

مدارس و دانشگاه ها از قدیم شیوه های یادگیری ما بوده اند. این واقعیت اما با شروع پدیده ویروس کرونا تغییر یافته و صنعت آموزش آنلاین را به یکی از معدود صنعتهای در حال پیشرفت و افزایش تبدیل کرده است.

 

چگونه ویروس کرونا روی صنعت آموزش آنلاین تأثیر می گذارد؟

 انسانها همواره در حال تکامل هستند و بنابراین ذهنیت و یادگیری های مخصوص به خود را دارند. با این وجود روش های یادگیری به همان شکل قدیمی باقی مانده و تکامل پیدا نکرده اند. تا چند وقت اخیر، آموزش و یادگیری بیشتر در مؤسساتی همچون مدرسه و دانشگاه ها محدود بود. کودکان و نوجوانان در مدارس با همان مدل های کتاب ها و برنامه های درسی قدیمی، مواجه بودند. اما اکنون همه چیز در حال تغییر است. با پیشرفت تکنولوژی در زمینه آموزش، دانش آموزان می توانند از هر کجا، در هر زمان و از طریق تصاویر و ابزار های ویدئو – محور، به امر یادگیری بپردازند. که در اصلاح به این نوع روش یادگیری، یادگیری الکترونیکی یا elearinig گفته می شود.

 

صنعت آموزش آنلاین چه جایگاهی در زمان پیش از کرونا داشته است؟

آموزش آنلاین مفهوم جدیدی نیست. با این حال صنعت آموزش مجازی بیش از یک دهه است که در فرهنگ استارتاپ ها شکل گرفته و توسعه یافته است. شرکت هایی همچون Byju’s ، Unacademy ( پلتفرم یادگیری آنلاین ) و White Hat Junior نسبت به دیگر شرکت ها از پیشروهای این صنعت به شمار می روند. شرکت Byju’s جزء اولین شرکت استارتاپی هندی در فضای EdTech  است که اکنون سرمایه ای بالغ بر یک میلیارد دلار دارد.

در نمای کلی، می توان گفت که صنعت آموزش آنلاین بر اساس این واقعیت ساخته شده است که دوران روش های سنتی یادگیری دیگر به سر آمده است. این صنعت دنبال ژنی جدید در عرصه آموزش و یادگیری است که در آن آموزش و پرورش می بایست از مجموعه مؤسسات فیزیکی، معلمان، کتاب های درسی، تکالیف های سخت و طاقت فرسا، الزامات پیش آموزشی و غیره خلاصی یابد.

 

ویروس کرونا: یک موقعیت پیش بینی نشده

 ویروس کرونا، این فرضیه را زودتر از آنچه که انتظارش را می رفت، پیش بینی کرده بود. نکته بسیار خوب ماجرا این است که صنعت آموزش مجازی، از این فرصت نهایت بهره را برده است و برای دستیابی به اهداف و انتظاراتی که از طرف مشتری برای این صنعت تعریف و تعیین شده است، تلاش می کند.

طبق آخرین آمار از شرکت Byju’s، آمار ثبت نام این شرکت هندی در ماه مارس ۱۵۰ درصد افزایش یافته است. UpGrad نیز که  یک پلتفرم یادگیری برای افراد حرفه ای است، در طول ماه آوریل در هر ساعت ۴۰۰۰ هزار ثبت نام داشته است.

 

البته این آمار فقط ظاهر امر را نشان می دهد. در دوران کرونا این صنعت با سرعت بی سابقه ای رونق گرفته و برای دوره های پسا کرونا نیز به خوبی آماده شده است. ما در این مقاله به بررسی علل و عوامل رشد صنعت آموزش آنلاین در این بازه زمانی می پردازیم:

 

۱- قرنطینه  شدن و منع عبور و مرور در سطح جهانی

ویروس کرونا، در چند مرحله و یا به صورت مداوم باعث قرنطینه شدن و محدودیت های عبور و مرور در ابعاد جهانی شده است. در نتیجه، مدارس، دانشگاه ها و مؤسسات به فضاهای عمومی ای مبدل شده اند که باز شدن و فعالیت آنها در آینده محدود شده و یا به طور کلی از فعالیت باز مانده اند. کودکان اکنون وقت آزاد زیادی دارند و والدین به طور مداوم، دنبال روش هایی برای سرگرم کردن آنها و در صورت امکان یادگیری مهارت های جدید در آنها هستند.

بحران کرونا و به طبع آن قرنطینه شدن افراد بسیاری از کسب و کار ها  را دچار ضرر های فراوانی کرده و  موجب اخراج بسیاری از کارمندان شده است. به طبع این کارمندان، وقت زیادی را در اختیار دارند. حتی کسانی که در بحران کرونا به دور کاری روی آورده اند نیز به منظور ادامه زندگی در این دوره دشوار، بازی ها و قواعد خودشان را دارند. در نتیجه، روش های یادگیری و ایجاد مهارت جایگزین همچون Unacadamy و Udemy افزایش بی سابقه ای در فروش و تعداد مشتری های خود در این دوران داشته اند.

 

۲- فناوری Edge

با توجه به پایه فن آوری قوی ای که یادگیری الکترونیکی دارد، این روش می تواند در هر زمان و مکانی انجام شود. عدم دسترسی به فضای فیزیکی و یا زیر ساخت های حرفه ای، این روش را محدود نمی کند. فن آوری Edge فضای مناسبی را برای یادگیری تعاملی بدون نیاز به حضور فیزیکی را فراهم می کند. دوره های آموزشی ویدئویی و فناوری های کلاس پخش زنده و ایتراکتیو، تغییرات شگرفی را  در این زمینه ایجاد کرده است.

ظهور فناوری های جدیتر همانند واقعیت افزوده ( AR ) و واقعیت مجازی (VR)، آموزش الکترونیکی را به جذابترین شکل ممکن تبدیل کرده است.

 

۳- سوق مؤسسات سنتی به سمت روش آموزش آنلاین

با وجود اینکه مدارس و دانشگاه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا به طور شاخصی بسته شده و از فعالیت باز مانده اند،  بدون چشم پوشی از تأثیرات این عدم فعالیت، اکنون مؤسسات آموزشی به دنبال فناوری های جدیدی برای آموزش دانش آموزان بدون حضور فیزیکی آنها در کلاس و انجام تکالیفشان هستند.

 این تأثیرات به حدی بوده است که مؤسساتی که قبلا َ حتی از کلاس های آموزشی خود فیلمبرداری می کردند نیز، اکنون به دنبال شرکای فناوری جدید آموزش آنلاین باشند. به گونه ای که تقاضا برای محصولات فناوری های مرتبط با آموزش، همانند سیستم های جلسات و کلاس آنلاین و سیستم های مدیریت آموزش آنلاین ( LMS) به شدت افزایش یافته است.

 

۴- ایجاد اعتماد در والدین و معلمان

یکی از مهمترین موانع در پیشرفت زود هنگام محصولات الکترونیکی و روش های یادگیری مدرن، عدم اعتماد والدین، معلمان و دانش آموزان، در اثر بخشی این محصولات و فناوری ها بود. اما در دوران کرونا، استفاده تهاجمی و اجباری از این ابزار ها، حتی توسط مؤسسات آموزشی سنتی و مشاهده اثر بخشی آنها، اعتماد را در والدین و معلمان به خوبی القا کرده است. این از نظر بسیاری از صاحبنظران، بزرگترین دستاورد صنعت آموزش آنلاین تا به اکنون بوده است. این امر می تواند دلیل اصلی پیشرفت این صنعت بعد از پایان یافتن دوران کرونا نیز تلقی شود.

آموزش آنلاین در دوران کرونا
 

 

۵- ایجاد یک بستر آموزشی قابل دسترس، ارزان و مناسب برای همه

صنعت آموزش آنلاین، بی شک موانع موجود در سیستم یادگیری سنتی ما را که به نفع ثرورتمندان و اقشار خاصی از جامعه بوده است را برداشته است. آموزش مجازی این امکان را برای افراد فراهم می کند که از دورترین گوشه های کشور، به راحتی با گوشی های هوشمند و با استفاده از شبکه های ارتباطی قابل دسترس و مقرون به صرفه از مزایای آن استفاده کنند.

در نهایت، صنعت آموزش آنلاین دوره جدیدی از آموزش های سرگرم کننده، یادگیری تعاملی و حتی سفارشی را ایجاد کرده است. آموزش مجازی به افراد این امکان را می دهد که با توجه به سرعت یادگیری، پیشرفت و همچنین شرایط مختص به خودشان، مهارت ها و مفاهیم جدیدی را بیاموزند. دوران قرنطینه ویروس کرونا، به این نوع آموزش کمک کرده است که از رقبای خود شتاب بیشتری بگیرد. صنعت آموزش آنلاین اکنون به هسته مرکزی خود رسیده و همه برای استفاده از آن آماده هستند.

 

مطالب مشابه

پیام بگذارید